Alzheimer tedavisinde etkili olan kolinesteraz sınıfı enzimlerin inhibisyonunun sülfonil hidrazon bileşikleri ile incelenmesi
Investigation of inhibition of cholinesterase class enzymes effective for alzheimer's treatment with sulfonyl hydrazone compounds
- Tez No: 561080
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında asetilkolinesteraz ve bütrilkolinesteraza (AChE, BChE) karşı inhibisyon etkisi gösteren sülfonamid grubu içeren yeni bileşikler sentezlenmiş ve onların biyolojik aktiviteleri (IC50) in vitro olarak belirlenmiştir. Çalışma iki aşamada tasarlanmıştır; ilk aşamada, önemli farmakolojik özelliğe sahip hem sülfonamid hem de hidrazin grubu içeren bileşiklerle, farklı subsitue grubu içeren çeşitli aldehit ve keton bileşikleri kullanılarak daha kısa sürede ve daha çevreci bir yöntem ile bir seri alkil sülfonil hidrazon bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR yöntemleriyle karakterize edilmiştir. İkinci aşamada ise, sentezlenen alkil sülfonil hidrazon bileşiklerinin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzimlerine karşı inhibisyon etkileri incelenmiştir. İnhibisyon etkilerinin belirlenmesinde Ellman Metodundan yararlanılmıştır. Bu metod, absorbans ölçümüne dayanan spektrofotometrik bir yöntemdir. Yapılan ölçümlerin sonuçları 'GraphPad Prism 6' programı kullanılarak IC50 değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlara göre sentezlenen bileşiklerin hepsi AChE ve BChE enzimleri üzerinde inhibisyon etkisi göstermiştir. IC50 değerleri kıyaslandığında en iyi sonuçlar AChE enzimi için SH-2.3 bileşiği (IC50 = 5,27±0,05 μM), BChE enzimi için ise SH-3.3 bileşiği (IC50 = 12,29±1,47 μM) olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, novel sulfonamide group containing compounds which show inhibition effects on acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase (AChE, BChE) were synthesized and their biological activities (IC50) were determined in vitro. This work was designed in two stages; in the first stage, with using compounds that contain both sulfonamide and hydrazine groups which have important pharmacological properties, a series of alkyl sulfonyl hydrazone compounds were synthesized with a method that is less time consuming and more environmentalist by using different substitute groups containing aldehyde and ketone compounds. The structures of the synthesized compounds were characterized by 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR methods. In the second stage, the effects of the synthesized alkyl sulfonyl hydrazone compounds on acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase enzymes were examined. Ellman Method was followed for determination of inhibition effects. This is a spectrophotometric method that is based on absorbance measurement. IC50 amounts are calculated by processing the results of the absorbance measurements in 'GraphPad Prism 6' program. According to results, all of the synthesized compounds were showing inhibition effect on AChE and BChE enzymes. When IC50 amounts are compared, the best results are the compound of SH-2.3 for the AChE enzyme (IC50 = 5,27 ± 0,05 μM) and the compound SH-3.3 for the BChE enzyme (IC50 = 12,29 ± 1,47 μM) showed the best inhibition effect among all the synthesized compounds.