PC ile çevre birimlerin paralel çıkışla kontrolü
- Tez No: 56111
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
V, ÖZET Bu tezde, PC ile çevre birimlerin paralel çıkışla kontrolü konusu incelenmiştir. Öncelikle PC'nin genişleme yuvası hakkında bilgi verilmiş, çevre birimi kavramı ve özellikleri anlatılmış ve de PC ile G/Ç arabirimi arasında hızlı veri transferi yapmak için kullanılması gereken DMA transferi, yapısı ve çalışması anlatılmıştır. 8255 Çevresel Arabirim Tümdevresi ile 24 bitlik bir G/Ç arabirim devresi tasarlanmış ve bu birim yardımıyla optik okuyucunun kağıt çekme düzeneğinde kullanılan adım motorunun kontrolü yapılmıştır. Buna ek olarak adım motorlarının çalışma prensibi, özellikleri ve sürme yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. 66
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY Control of Peripheral Units Using Parallel Outputs by PC In this thesis, Control of Peripheral Units Using Parallel outputs by PC. In the first part of the thesis, information about PC expansion slots is given, the concept of peripheral unit and its properties are presented and DMA transfer needed for the realization of fast data transmission between PC and I/O, the structure and working principles of DMA also given. In the rest of the thesis, a 24-bit I/O circuit is designed by using 8255 peripheral Interface Integrated Circuit and by the help of this Interface, the control of step motor used in the paper feed part of an optical mark reader is realized. In addition, Infomation about working principles of step motors, their properties and driving methods is also given. 67