Gündelik hayatın çoğul görünümleri: Sakarya'da yaşayan Suriyeli sığınmacılar
Multiple aspects of everyday life: Syrian refugees living in Sakarya
- Tez No: 561132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkelerindeki iç savaş sonucu başka coğrafyalara göç eden Suriyelilerin genelde Türkiye'ye özelde ise Sakarya'ya yerleşme süreçlerini, göç deneyimlerini ve yaşam pratiklerini gündelik yaşam sosyolojisi bağlamında ele alan bu çalışma; Suriyeli sığınmacıların bu yeni coğrafyada hayata tutunabilmek için kendilerini dayatılan stratejilere karşı geliştirdikleri taktikleri ve direniş biçimlerini konu edinmektedir. Bu doğrultuda bireyin beslenme pratiklerinden tutun kılık kıyafet tarzına, eğlence anlayısışndan iş yaşamına kadar gündelik yaşam içerisinde rutin bağlanan her şey bu araştırma kapsamında analiz edilmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken gündelik yaşam sosyolojisine yeni bir soluk getiren Michel de Certeau'nun kavramlarından yararlanılmıştır. Gündelik yaşam sosyolojisinde pek çok farklı yaklaşım ve kuramcı bulunurken Certeau'nun tercih edilmesinin sebebi onun bireyi yapı karşısında pasifleştirmemesidir. Bu çalışmanın önemi uluslararası göç çalışmaları üzerinde büyük boy teorilerin ortaya koyduğu makro anlatılar yerine mikro incelemeler yapmasından ileri gelmektedir. Dolayısıyla bu araştırmada nitel araştırma yöntemine bağlı üç temel veri toplama tekniği kullanılmıştır. Araştırmada kartopu örneklem tekniği kullanılarak toplamda 16 kişiyle görüşülmüştür. Kullanılan veri toplama teknikleri sonucunda sahadan elde edilen bu veriler“Suriyelilerin Göç Deneyimleri ve Sakarya'daki İlk İzlenimleri”,“Çizgi Dışı Olmak ve Öteki Görülmek”,“Ayrışma Biçimleri”,“Gündelik Yaşam İçerisindeki Küçük Ölçekli Direniş Alanları”ve“Zayıfın Sanatı Olarak Bilinen Taktikler”kategorileri bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis which aims to analyse the migration experiences, settlement process and living practices of the Syrian migrants who emigrated to Sakarya, Turkey in the aftermath of the civil war in their country with special reference to the sociology of everyday life focuses on the tactics and forms of resistance that they have developed against the strategies imposed on them in order to hold on to life in their new locations. In this context, everything that is routinely connected in daily life, from nutritional practices of the individual to clothing style, from entertainment to the business life, has been analyzed within the scope of this research. In doing so, the concepts of Michel de Certeau, which brought a new breath to the sociology of everyday life, were used. While there are many different approaches and theorists in everyday life sociology, the reason why Certeau is preferred is that he does not overpower the individual vis-a-vis the social structure. The importance of this study is due to the fact that focuses more on micro-level studies rather than macro narratives dependent on the large-scale theories on international migration studies. Therefore, three basic data collection techniques were used in this study. A total of 16 people were interviewed by using snowball sampling technique. As a result of the data collection process, the data obtained from the field study are analysed under these main titles:“Syrian Experiences of Migration and Their First Impressions in Sakarya”,“Being Out of Line and Becoming Other”,“Types of Separation”,“Small Scale Resistance Areas in Everyday Life”and“Tactics as Art of Resistance of the Weak”.