Şair-yazar Nuri Pakdil'in deneme türündeki eserlerinde söz varlığı
Vocabulary in poet-author Nuri Pakdil in the works of the essasy type
  1. Tez No: 561131
  2. Yazar: ERKAN GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KUNDAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 589
Özet
Dilimizdeki sözcüklere cümle içinde kullanım şekline göre çok çeşitli anlamlar yüklenebilmektedir. Bu nedenle bir dildeki sözcüklerin sayısının tespiti kadar kelimelerin çok anlamlılığının tespiti de o dilin zenginliğini ortaya koymada gereklidir. Kelimeleri işleyen, onlara yeni anlatım olanakları sağlayanlar ise şair ve yazarlardır. Nuri Pakdil, kendine has üslubu ve sözcük tercihleriyle oldukça dikkate değer bir yazardır. Hakkında yazılı ve görsel alanda pek çok çalışma yapılmakla birlikte eserleri üzerine söz varlığı açısından bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmada Nuri Pakdil'in deneme türündeki eserlerinde yer alan söz varlığının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Eserlerin bir bölümü deneme/günlük tarzında olduğundan yazarın yaşamına ait bilgiler de içermektedir. Benzer şekilde eserlerin düşünce yazısı olması sebebiyle yazarın dünya görüşü ile edebî ve fikri eleştirileri de bu eserlerde görülmektedir. Yazarın hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra sözcük ve söz varlığı kavramlarına değinilerek, incelenen eserlerde kullanılan dil, temel söz varlığı bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, eserlerdeki kelimelerin kullanım sıklıklarının tasnifi yapılmıştır. Ayrıca incelenen eserlerin dizinleri de toplu olarak çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The words in our language can be loaded with a variety of meanings according to the usage in the sentence. For this reason, the determination of the number of words in a language as well as the determination of the meaning of words is necessary to reveal the richness of the language. Poet sand writers are the ones who process the word sand provide them with new narrative opportunities. Nuri Pakdil is a remarkable writer with her uniquestyle and vocabulary choices. Although there are many written and visual studies about it, there has not been any study in his vocabulary. Nuri Pakdil, who is a very important man of ideas besides the writer-poet-translatoridentity, is very interesting. In our study, it was a imed to reveal the vocabulary of Nuri Pakdil in his essay types. Since some of the worksare in a trial / daystyle, they also contain information about the life of the author. Similarly, the author's world view and his literary and intellectual criticism can be seen due to the fact that the worksare thought texts. After informing the author about the word and vocabulary in the general framework, the language used in the works examined has been tried to be evaluated in the context of the basic vocabulary. The frequency of use of the words in the Works were classified. In addition, the directories of the studied works are also included in our study.