Sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların yapmış olduğu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin incelenmesi: ORBIS örneği
Investigation of corporate social responsibility projects in the civil aviation sector: ORBIS case
- Tez No: 561160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, sivil havacılık sektöründe uygulanan en iyi sosyal sorumluluk girişimlerinden biri olan Orbis projesinin odaklandığı sosyal sorun boyutları inceleyerek gelecekteki potansiyel sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmaktır. Bu çalışma kapsamında, Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumluluğunun derecesinin de belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada sırasıyla, kurumsal sosyal sorumluluğa ilişkin yazın incelenmiş, sivil havacılık sektörünün işleyişinden bahsedilmiş, araştırmanın amacı, kapsamı ve araştırma yöntemine değinilmiştir. Analiz bölümünde, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri göz önünde bulundurularak ORBIS projesine ilişkin olarak derlenen veriler, nitel bir analiz yöntemi olan Tematik Analiz aracılığıyla incelenmiş ve ORBIS projesinin bu hedeflerle ne ölçüde örtüştüğü ortaya çıkarılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ORBIS projesi sırasıyla yoksulluğa son, sağlıklı ve kaliteli yaşam, nitelikli eğitim, cinsiyet eşitliği ve amaçlar için ortaklıklar şeklinde sıralanan sürdürülebilirlik hedefleriyle örtüşmektedir. Nihayetinde sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olarak toplumsal refaha geniş ölçüde katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the potential social responsibility projects in the future by examining the social problem dimensions of the ORBIS project, which is one of the best social responsibility initiatives implemented in the civil aviation sector. The aim of this study is to determine the degree of compliance of the ORBIS project with United Nations with the 2030 Sustainable Development Goals. In the research, the literature on corporate social responsibility was examined, the operation of the civil aviation sector was mentioned, and the aim, scope and research method of the research were mentioned. In the analysis section, the data compiled in relation to the ORBIS project by considering the UN 2030 Sustainable Development Goals are examined through the qualitative analysis method, thematic analysis, and the extent to which the ORBIS project overlaps with these objectives is revealed. According to the results of the research, ORBIS project coincides with the sustainability targets listed as no poverty, good health and well-being, quality education, gender equality and partnerships for the goals. Ultimately, social welfare has been broadly contributed to in line with sustainability objectives.