Okul öncesi eğitim gören çocukların davranış sorunlarıyla, anne babalarının ebeveynlik stilleri arasındaki ilişki (Esenyurt ilçesi örneklemi)
Relationship between behavior problems of preschool-educated children and parenting styles of parents (Esenyurt township sampling)
- Tez No: 561166
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma okul öncesi eğitim gören çocukların davranış sorunlarıyla anne babaların ebeveynlik stilleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Esenyurt İlçesi'ndeki anaokuluna devam etmekte olan 48-60 aylık çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise, tesadüfi yöntemle seçilen 48-60 aylık çocuklar ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi 43 kız öğrenci ve 50 erkek öğrencinin ebeveynleri olan 86 anne ve 7 babanın katılımından oluşmaktadır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla çocukların ebeveynlerine kişisel bilgi formu, 4-18 yaş Çocuk ve Gençlerde Davranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL/4-18), Anne-Babalık Stilleri ve Boyutları Ölçeği – Kısa Form (Parenting Styles and Dimensions Questionnaire-Short Version) uygulanmıştır. Ölçeklerin çalışmanın analizi için yeterli güvenilirliği sağlayıp sağlamadıkları Cronbach alpha katsayılarıyla incelenmiştir. Değişkenlerin ilişkisel analizi Pearson Product Moment korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Değişkenlerin yapısına göre ANOVA veya t-test analizleri uygulanmıştır. Grupların homojenliği Levene's test yardımıyla incelenmiş, homojen olmayan gruplar değerlendirmeye alınmamıştır. Korelasyonun anlamlılık seviyesi için p değerinin .05'den küçük olması kriter olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda yetkin ebeveynlik tutumu, çocukluktaki herhangi bir davranış problemiyle ilişkili bulunmamıştır. Yetkeci ebeveynlik ve izin verici ebeveynlik arttıkça çocuğun davranış problemlerinin anlamlı olarak arttığı görülmüştür. Yetkin ebeveynlik arttıkça yetkeci ve izin verici ebeveynlik azalırken, yetkeci ebeveynlik arttıkça izin verici ebeveynliğin arttığı bulunmuştur. Ebeveynin eğitim düzeyinin ebeveynlik tutumları ve çocuklukta görülen davranış problemleri açısından anlamlı bir fark bulanamamıştır. Ebeveynin çalışma durumuyla çocukların yaşadıkları sosyal problemler, düşünce problemleri ve dikkat problemlerinde gruplar arası anlamlı fark oluşmuştur. Tek çocuk olanların iki kardeş olanlardan sadece sosyal problemler üzerinden farklılaştığı, çocukların yaşlarına göre kaygılı depresif belirtiler, içe çekilmiş depresif belirtiler ve toplam içselleştirilmiş problemler değişkenlerinde anlamlı olarak farklılaştığı, kız ve erkek çocukların sosyal problemler, dikkat problemleri, agresif davranış ve toplam dışsallaştırılmış problemlerde anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to investigate the relationship between the behavioral problems of preschool children and the parenting styles. The study consisted of 48-60 months old children who attended kindergarten in Esenyurt District of Istanbul and their parents. The sample consisted of 48-60 months old children and their parents who were randomly selected. The sample of the study included 86 mothers and 7 fathers who were parents of 43 female students and 50 male students. The model of the study was determined as relational screening model. In order to collect data, parents' personal information form, Child Behavior and Child Behavior Rating Scale (CBCL / 4-18), (Parenting Styles and Dimensions Questionnaire-Short Version) were applied. Cronbach alpha coefficients were investigated. Relational analysis of variables was evaluated by using Pearson Product Moment correlation analysis. ANOVA or t-test analyzes were performed according to the structure of the variables. The homogeneity of groups was examined with Levine's test and non-homogeneity groups were not evaluated. The p value for the significance level of the correlation was found less than 0.5. The findings of the study showed that competent parenting attitude was not associated with any behavioral problems in childhood. As authoritarian parenting and permissive parenting attitudes increased, children's behavioral problems increased significantly. It was found that as competent parenting increased, authoritative and permissive parenting decreased and permissive parenting increased as competent parenting increased. There was no significant difference in the educational level of the parents in terms of parental attitudes and behavioral problems seen in childhood. The difference between the parents' job status and the children's social problems, thinking and attention problems were significant. It was found that being an only child, only differed from those who had two siblings in terms of social problems. Children were significantly differentiated according to their ages in terms of depressive symptoms, inward depressive symptoms and total internalized problems. Lastly, it was revealed that there was a significant difference between girls and boys in terms of social problems, attention problems, aggressive behavior and total externalized problems.