Gamma ışınlarıyla tahribatsız malzeme testi için bilgisayarlı tomografi sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 56118
  2. Yazar: ŞENAY AKBENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GİRGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
V.ÖZET. & !* Giriş Bölümünde Bilgisayarlı Tomografi yönteminin tarihsel gelişimi ve uygulandığı alanlar hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Ayrıca bu çalışmanın gerekliliği ve amacı açıklanmıştır. Materyal ve Metod Bölümünde ise çalışmada kullanılan SNT1, SNT2, SNT3, SNT4 isimli bilgisayar programlarının algoritmasının yazılımı anlatıldı. Bu programlar kullanılarak örnek cismin iki boyutlu benzeşim görüntüsün oluşturulması için ÂRTnin analitik ifadesi gösterildi ve görüntüler oluşturuldu. ART ' nin performansı ile çok yakından ilgili olan Wij ağırlık fakörünün bulunması anlatıldı. Bundan başka hazırlanan deney düzeneği, çalışmada kullanılan paralel gamma ışınının etkin kalınlığının bulunması, kolimatör, sayım sistemi, sistemin zırhlanması ve hazırlanan bar fantomu (TF1) hakkında bilgiler verilmiştir. Metod kısmımda ise deneyin yapılışı ve bu çalışma için geliştirilen yöntem sunulmuştur. Bulgular kısmında ise bilgisayar ekranında oluşturulan benzeşim bar fantomunun iki boyutlu kesitinin görüntüsünün nasıl oluşturulduğu açıklandı. Oluşturulan bu benzeşim görüntülerinin kalitesinin hangi etkenlere bağlı olduğu incelendi. Daha sonra hazırlanan bar fantomun gerçek görüntüsüi oluşturuldu. Tartışma ve sonuç bölümünde, gerçek görüntüde meydana gelen bozulmaların nedenleri anlatıldı. Bilgisayarlı tomografi uygulamalarında gözönüne alınması gereken ve gerek kaynak özellikleri ve gerekse ışınlama geometrisi ve süresi gibi etkenler üzerinde duruldu. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Development of the Computerized Tomography System for the Mondestnictive Material Test by Gamma Rays In the section of Introduction, a brief information has been given on the historical development and application fields of the computerized tomography method. On the other hand, the aim and the neccessity hare been explained. In the section of Material and Methods however, the inscription of the algorithims of the computer programrns colled SNT1,SNT2,SMT3 and SWT4 used in this work. By using these programrns, the analytical expression of the ART has been shown in order to form two dimensional simulation images of the sample and the images have been formed. The finding of the weighting factor w^ related closely to the performance of the ART has been described. Furthermore, informations on the experimental set up preperated, the finding of the effective thickness of parallel gamma beam used in this work, the collimator, the counting system and bar phantom (TF1) have been given.In the sectional methods, the carrying out of the experiment and the method evaluated for this work have been presented. In the section of finding, how the image of the two dimensional cross - section of the simulation bar phantom has been formed by means at the computer. The effects on the quality of the simulation images have been 61investigated. Then the real image of the bar phantom preperated has been formed. In section of Discussion and Result, the causes of the defects at the real image have been painted out. The source properties and irradiation geometry as well irradiation time, which are important on the applications of the computerised tomography, have been concidered. 62