Proje ve uygulamada mekansal şartların yapı fiziği açısından incelenmesi
  1. Tez No: 56119
  2. Yazar: TURAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
V OZ PROJE VE UYGULAMADA MEKANSAL ŞARTLARIN YAPI FİZİ?İ AÇISINDAN İNCELENMESİ İnsan ömrünün önemli bir bölümünün içinde geçirdiği dört duvar arasında ısıl ve malzeme konforun sağlanması, çağdaş yaşamın önemli göstergelerinden biridir. Isı kayıplarının %40 gibi büyük bir bölümünün dış duvarlardan meydana geldiğine göre konunun önemini biraz daha ciddi boyutta arttırmaktadır. Tezimize esas olacak konunun gereği olarak (Blok Tuğla - İzoblok Tuğla - Gazbeton, Styropor) gibi dış yapı elemanların değişken dış yapı hava koşullarına bağlı olarak bina iç mekanına yansıttıkları sıcaklık ısı dalgalarında farklılıklar olacağını görmek ve izlemek için, İzmir Ege Üniversitesi Halle binasında malzemeler üzerinde deneyler yapılmış ve sonuçlar alınarak değerlendirilmiştir. Bahsedilen etkilerin hesap yöntemleri ile bulunmasında bazı ısı köprüleri ve duvar örüm tekniğinden kaynaklanan sapmalar görülmektedir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde bu konu“Yapı Fiziği Araştırma Enstitülerinde”deneysel olarak belirlenmektedir. Ülkemizde kullanılan bazı yapı malzemelerinin ısıl davranışları dış ülkelerde ölçülerek kataloglara işlenmektedir. Bu nedenle başlatılmış olan projenin geliştirilerek uygulanması durumunda ülkemiz koşullarında oluşturulan duvarlarında (işçilik, malzeme, harç, nem, vb) gerçek ısıl davranışlarının çözülmesine katkı sağlanacaktır. Böylece“Proje ve uygulamada mekansal şartların yapı fiziği açısından incelenmesi”üniversite-sanayi ilişkilerinde üniversitenin bu konuda getireceği, bilimsel yaklaşım içeren çözümler geliştirmeye büyük katkı sağlayacağı gibi yönlendirme açısından etkili olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A STUDY OF SPATIAL CONDITIONS AT DESIGN AND APPLICATION AS REGARDS WITH STRUCTURAL PHYSICS An experiment has started within the experiment stage in order to properly study the heat waves that the external structural elements reflect within the building's interior, depending on the variable atmospheric conditions. The experiments have been done in the Halle building of Ege University, Faculty of science. Upon the decision of using heat measurement system; 2 small rooms have been built out of Gazbeton in order to represent the exterior and internal conditions. The 1 kW resistance placed into the small room which represent the exterior conditions, in order to represent the heat that will give the desired sinizoidal exterior heat waves, is controlled from outside. The external atmosphere, exterior walls, interior walk, interior space measured and the laboratory temperatures, are used in order to calculate the real thermal behaviours of the wall. Just to be able to study the characteristic of the wall, the other walls have been insulated with İzocam and the storage of heat has been prevented. Sillicone have been used to attach the thermocouple ends to contact interior and exterior walls properly. The thermic characteristics in the real wall can be different from the calculated values of the heat bridges eventuated by the cement and plaster materials and the deviations eventuating as a result of the graphic values. In order to determined the real values; different experiments have been done ant the values taken, of Gazbeton and brick walls separately. I should like to express my deepest thanks to Assistant professor Muhammet Eltez, a lecturer in the faculty o science of Ege University, and Professor Bülent Baradan head of the department, for leading and helping us in the realization of these experiments.