Endüstri 4.0'ın gelişimi, Türkiye ve dünya üzerindeki olası etkileri
Development of industry 4.0, possible effects on Turkey and the world
  1. Tez No: 561211
  2. Yazar: ELA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YENİPAZARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Temelleri Almanya'da atılan ve 2011 yılından itibaren dünyayı etkisi altına alan Endüstri 4.0 sanayi devriminin ulaştığı en son nokta olarak tanımlanmaktadır. Gelişmiş birçok ülkede heyecana sebep olan bu devrim, Türkiye ekonomisi ve Türkiye'nin dünyadaki konumunu belirlemede önemli bir yere sahiptir. Büyüme ve kalkınmada teknolojinin çok önemli bir yere sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Bu sebeple Endüstri 4.0 tüm kavramlarıyla incelenerek Türkiye'nin gelecek ile ilgili iktisadi planlamalarında yer almalıdır. Endüstri 4.0 özellikle akıllı fabrikalar, bulut veri sistemleri, nesnelerin interneti, 3D yazıcılar ve yapay zeka dikkate alınarak bütün kavramları ile incelenmiştir. Bu kavramların özellikleri ve ekonomide oluşturabileceği etkileri tartışılarak bir panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Özellikle teknolojinin istihdam ve GINI üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 which was laid in Germany and under the influence of the world since 2011 is defined as the last point reached by the industrial revolution. It is causing excitement in many developed countries. This is an important factor in Turkey's economy and determine its position. It is a known fact that technology is very important in growth and development. For this reason, industry 4.0 should be involved in examining the entire concept of economic planning for the future of Turkey. Industry 4.0 has been studied with all the concepts of smart factories, cloud data systems, internet of things, 3D printers and artificial intelligence. A panel data analysis was conducted by discussing the characteristics of these concepts and their effects on the economy. In particular, the effect of technology on employment and GINI was investigated.