Ortadoğu jeopolitiğinde aşiret yapıları (Milli Aşiretleri Konfederasyonu örneği)
Tribal structures in the Middle East geopolitics (Example of The Milli Tribal Confederation)
  1. Tez No: 561221
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mezopotamya aşiretleri içerisinde yer alan Milli Aşiretler Konfederasyonu önemli bir aşiretler birliği olarak bölgede yer almaktadır. Bu aşiretler birliği 16 – 20. yy.ları arasında Osmanlı İmparatorluğu içerisinde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında etkinliği görülen önemli aşiret birliklerindendi. Dönem içerisinde gelişen olaylara bağlı olarak artan veya azalan nüfuzuyla bölgesel bir aktör olarak görülmektedir. Bölgede düzenin bozulduğu ve yönetim zafiyetlerinin bulunduğu dönemlerde meydana gelen taşkınlık ve yağma olayları içerisinde yer aldığı görülse de genel anlamda bölgede yararlılığı görülen aşiret gruplarındandı. Sultan Yavuz Selim ve Sultan Abdülhamid dönemlerinde Milli Aşiretleri içerisinde bölge hâkimiyetine doğru giden nüfus ve nüfuz artışları yaşanmıştır. Dönem dönem yaşanan taşkınlık olayları sonucu Milli Aşiretleri'nin Merkezi Hükümet tarafından müdahalelere maruz kaldığı belirtilmektedir. Bu müdahaleler sonucunda Milli Aşiretleri'nin dağılma sürecine girdiği görülmektedir. Ayrıca Mardin yönetici aileleri ve Diyarbakır eşrafı ile Milli Aşiretleri arasında yaşanan çatışmalar sonucu Konfederasyonda nüfuz kayıpları yaşanmıştır. Milli Aşiretlerinin güneydeki Arap çölleri ile Güneydoğu Anadolu toprakları arasında yer alan bölgede dağılım gösterdikleri görülmektedir. Milli Aşiretlerinin güneyde yer alan çöl aşiretlerine karşı set görevi gördüğü ve bu aşiretlerin Anadolu içlerine nüfuz etmelerine engel olduğu görülmektedir. Bu durum Milli Aşiret gruplarının içerisinde yer aldığı bölgelerin geçirgenliğini azaltarak çöl aşiretlerine karşı sınır kavramını keskinleştirdiği görülmektedir. Bu duruma bağlı olarak günümüz Türkiyesinin güney sınırlarının şekillenmesinde etkisi olduğu düşünülebilir. Bölgenin jeopolitik dinamikleri açısından değerlendirildiğinde Milli Aşiretleri konumu itibariyle stratejik bir zeminde yer aldığı görülmektedir. Bölgede geniş bir coğrafya içerisinde yayılım gösteren Milli Aşiretleri bölge tarihi ve bölgenin stratejik konumu göz önüne alındığında incelenmesi gereken önemli aşiret gruplarındandır.
Özet (Çeviri)
The Milli Tribal Confederation, located in the Mesopotamian tribes, is located in the region as an important tribal union. This tribal union was one of the most important tribal unity seen efficiency in the Ottoman Empire between 16-20 centuries and the establishment years of the Republic of Turkey. It is seen as a regional actor with increasing or decreasing influence due to the developments in the period. In general terms, It was one of the beneficial tribes in this region, despite the fact that the order in the region was deteriorating and there were plagiarism and looting that took place during periods when management was weak. During the periods of Sultan Yavuz Selim and Sultan Abdulhamid, the population and influence increased towards the regional dominance for the Milli Tribes. It is stated that the Milli Tribes, which are the result of periodic events, were subjected to interventions by the Central Government. As a result of these interventions, the Milli Tribes seem to have entered the process of disintegration. In addition, The Confederacy has lost its influence the result of the conflicts between Mardin's ruling families and Diyarbakir's leaders and Milli Tribes. It is seen that the Milli Tribes are distributed in the region between the Arabian deserts in the south and the Southeast Anatolian lands. It is seen that the Milli Tribes served as a set against the desert tribes in the south and prevented these tribes from penetrating into Anatolia. This shows that the regions in which Milli tribal communities are located, the border concept against the desert tribes is sharpened by reducing the permeability of the regions. Depending on this situation today's Turkey is considered to have an effect in shaping their southern border. When considered in terms of the geopolitical dynamics of the region, it appears that the Milli Tribes took place on a strategic ground in terms of location and influence. The National Tribes, spreading in a wide geographical region, were the important tribal groups that had to be examined when considering the regional history and strategic location of the region