Azerbaycan ekonomisinde doğrudan yabancı yatırım potansiyeli ve ekonomik etkileri
Foreign direct investment potential and economic effects in the Azerbaijan economy
- Tez No: 561223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Azerbaycan Cumhuriyeti'nde 1992`de bağımsızlık kazanıldıktan sonra yapılan radikal reformlar neticesinde önemli bir sosyoekonomik ve politik değişiklikler yaşanmış, girişimcilik faaliyeti için tamamen yeni bir ekonomik ortam oluşturulmuştur. Ülke ekonomisinin hızlı gelişimi, Azerbaycan'ın küresel ekonomiye entegre olması için geniş fırsatlar doğurmuştur. Azerbaycan, bölgedeki yabancı yatırımcılar için en cazip bölge haline gelmiştir. 1995'ten bu yana ülke ekonomisine tüm kaynaklardan yaklaşık 125.5 milyar dolar yatırım yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, petrol ve petrol dışı sektörlere yapılan yabancı yatırımların ülke ekonomisine etkisini incelemektir. Yapılan yabancı yatırımların, genç bir devletin ekonomisine, halkın refahına, kalkınmaya olan etkilerini araştırmak çalışmanın en temel amacıdır. Azerbaycan`da yatırım yapan yabancı yatırımcıların ilgisini çeken etmenlerin tutumu analiz için dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After the independence of the Republic of Azerbaijan in 1992, a radical socioeconomic and political change took place as a result of the radical reforms and a completely new economic environment was created for the entrepreneurial activity. The rapid development of the country's economy has created wide opportunities for the integration of Azerbaijan into the global economy. Azerbaijan has become the most attractive region for foreign investors in the region. Since 1995, approximately 125.5 billion dollars have been invested in the country's economy. The aim of this study is to examine the effect of foreign investments in oil and non-oil sectors on the national economy. The main purpose of this study is to investigate the effects of foreign investments on the economy, people's welfare and development of a young state. The attitude of the foreign investors investing in Azerbaijan was taken into consideration for analysis.