Iustinianus, iktidar ve mimari
Justinian, rule and architecture
  1. Tez No: 561224
  2. Yazar: HÜSEYİN SALİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İmparator Constantinus'un kararı ile başkentini Constantinopolis'e taşıyan Roma İmparatorluğu, sadece kurumlarını değil aynı zamanda kültürünü ve mimarisini de taşımıştı. Başkent oluşuyla birlikte İmparatorluk yapılarıyla donatılan kent kısa süre içerisinde bir çekim merkezî haline gelmişti. İmparatorun kentte ikamet edişi, kentte yaşayan aristokrat zengin aileler ve toplumun diğer katmanlarıyla Constantinopolis, oldukça renkli bir kent dokusuna sahipti. Başkent olmanın ayrıcalıkları kentin imarını hızlandırmıştı ve özellikle kentin imtiyazlı sakinleri arasında bir mimari yarış başlamıştı. Bu mimari yarış, Theodosius Hanedanının bittiği ve Iustinianus hükümdarlığının başladığı dönemde, meşruiyet ve iktidarın kime ait olduğunu göstermek için kullanılan bir araca dönüşmüştü. Bu bağlamda Anicia Iuliana ve Iustinianus arasında oluşan mücadele kente birçok mimari öğe katmıştı. Bu rekabet ortamının ürettiği en değerli mimari yapı ise Hagia Sophia'ydı.
Özet (Çeviri)
Roman Empire which moved her capital to Constantinople with a decree of Constantine moved not only her institutions but also her culture and architecture. Having become a capital, the city came to be an attraction in a short time by being decorated with imperial buildings. Constantinople possesed a very colourful urban texture with emperor being a resident, aristocrats, rich families and other layers of her society. Privilege of being a capital precipitated urban development and architectural rivalry emerged amongs the privileged residents of the city. When Theodosian dynasty ended up and Justinianic rule started, this architectural rivalry turned into a means which was used to demonstrate who the legitimacy and power belonged to. In this context, struggle occuring between Anicia Iuliana and Justinian added many architectural items to the city. Of those, the most precious one which was produced by this competitive environment was Hagia Sophia.