Matematik öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPAB) ile eğitsel amaçlı sosyal ağ kullanma öz yeterliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technological pedagogical content knowledge and self-efficacy perception levels of social network use of prospective mathematics teachers
  1. Tez No: 561231
  2. Yazar: ALPER REİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF HATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada matematik öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi ve eğitim amaçlı sosyal ağ kullanımı öz yeterlik algı düzeyleri belirlenerek iki değişkenin birbirleri ile olan ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada karma yöntem araştırmalarından açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 248 matematik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarına teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeği ve eğitsel amaçlı sosyal ağ kullanma öz yeterlik ölçeği uygulanmıştır. Uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler araştırmanın nicel verilerini oluşturmuştur. Araştırmanın nitel verileri ise nicel örneklemi oluşturan matematik öğretmeni adaylarının içerisinden seçilen 21 öğretmen adayı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Ölçeklerden elde edilen veriler ile tek yönlü ANOVA testi ve çoklu karşılaştırma testi (LSD) yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca ölçeklerden elde edilen verilerin betimsel analizleri gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin analizi için içerik analizi kullanılmıştır ve veriler kodlanarak temalar halinde sunulmuştur. Nicel verilerin analiz sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının eğitsel sosyal ağ kullanım öz-yeterliklerinin puan ortalamalarının da yüksek düzeyde olduğu gözlenmiştir. Fakat eğitsel sosyal ağ kullanma öz-yeterliği ölçeğinin alt boyutlarında sosyal ağ sitelerinin eğitsel kullanımının yüksek, mevcut lisans eğitimleri ve gelecekteki meslek hayatlarındaki eğitsel sosyal ağ kullanım algılarının orta düzeyde olduğu sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between the two variables by determining techno-pedagogical field knowledge and self-efficacy perception levels of social network use of prospective mathematics teachers. Mixed method explanatory design was used in the study. The research was conducted in the 2016-2017 academic year spring semester. The sample of the study consisted of 248 prospective mathematics teachers studying in the 3rd and 4th grade at Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education and Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Education. Technological pedagogical field knowledge scale and self-efficacy scale using social network for educational purposes were applied to prospective teachers. Data from the administered scales formed the quantitative data. Qualitative data were gathered through semi-structured interviews with 21 pre-service teachers. One-way ANOVA test and multiple comparison test (LSD) were performed on the data obtained from the scales. In order to determine the relationship between the scales, the Pearson product moment correlation coefficient was calculated. In addition, descriptive analyses obtained from the scales were performed. Content analysis was used for the analysis of qualitative data and the data were coded and presented as themes. According to the results of the analysis of quantitative data, pre-service teachers' technological pedagogical content knowledge level was determined to be high. In addition, teacher candidates' perceived self-efficacy in using social networks for educational purposes was found at high level. However, when the sub dimensions are considered, the participants' perceived self-efficacy in using social networks for educational purposes was high, while their perceptions toward the current undergraduate education, and future career perceptions of educational social network usage was at moderate level. Moreover, no significant difference was found between the time spent by participants on social networking sites and techno-pedagogical content knowledge scores [F(4-243)=1,457, p>0,05].