Web 3.0 araçlarının fen eğitimine entegrasyonunun, öğretmen adaylarının TPAB öz yeterlilik düzeylerine, yapay zeka, eğitsel sanal gerçeklik ve eğitimde metaverse kullanımlarına ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of the integration of web 3.0 tools into science education, pre-service teachers' tpack self-efficacy levels and their attitudes towards the use of artificial intelligence, educational virtual reality and metaverse in education
- Tez No: 999024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Endüstri gelişim safhalarının her bir evresi, toplumları etkileyen büyük dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Aynı zamanda bu dönüşümlerden etkilenen eğitim alanlarındaki değişim ve dönüşümler toplumsal dönüşümde oldukça etkili olmaktadır. Bu kapsamda fen eğitiminde yenilikçi yaklaşımların kullanımı ve teknolojinin dahil edilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Eğitim teknolojilerine yön veren dijital dönüşümlerin arasında web kavramının gelişimi önemli yer kaplamaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda web temelli eğitim, öğretim yöntem ve tekniklerinde güncel dijital araçların kullanımının ve yaygınlaştırılmasının öneminden sıkça bahsedilmektedir. Teknoloji temelli yapılan çalışmalarda odaklanılan bir önemli mesele de öğretmen eğitiminde teknolojik donanım ve bu donanımın pedagoji ve alan bilgisiyle birleştirildiği teknolojik pedagojik alan bilgisi yaklaşımı olmaktadır. Temelde Yapay zekâ, sanal gerçeklik ve metaverse evrenleri bileşenlerinden oluşan web 3.0 araçları çağın en çok dikkat çeken ve eğitsel potansiyelleri ile öğretmen adaylarının mesleki deneyimlerini artıracak, alan bilgileri ve pedagojik bilgileri ile birleşerek güncel, bireysel farklılıklarla uyumlu, hızlı ve yüksek kalitede dijital materyallerin geliştirilmesinde etkin rol alabilecek araçlardır. Bu çalışmada web 3.0 araçlarının fen eğitimine entegrasyonunun, öğretmen adaylarının TPAB öz yeterlilik düzeylerine, yapay zeka, eğitsel sanal gerçeklik ve eğitimde metaverse kullanımlarına ilişkin tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden gömülü (iç içe) desen kullanılmıştır. Nicel araştırma sonuçları SPSS analiz programı ile incelenirken nitel araştırma bulguları içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde bulunan bir devlet üniversitesinde 2024-2025 eğitim öğretim yılının güz döneminde 3. sınıfta öğrenim görmekte olan 13 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutu zayıf deneysel desene göre ilerletilmiştir. Bu sebeple bir deney grubu vardır. Araştırmada nitel ve nicel veri toplama araçları kullanılarak veri toplanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak, fen bilgisi öğretmen adaylarının materyal geliştirme konusundaki teknolojik pedagojik alan bilgisi öz yeterlilik ölçeği, yapay zekâya yönelik genel tutum ölçeği, öğrencilerin eğitsel sanal gerçeklik tutum ölçeği, öğretmenlerin metaverse kullanımlarına ilişkin tutum ölçeği kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarıyla web 3.0 araçları olan yapay zekâ, sanal gerçeklik ve metaverse teknolojilerinin eğitim amaçlı kullanımını içeren yapay zekâ destekli görsel oluşturma, metin oluşturma, dijital hikayeler, ders planları, animasyon ve video yapımı, avatar kullanımı ve sunum çalışmaları, sanal gerçekliğin temellerinin atıldığı Blender 4.2 programı ile 3B tasarıma giriş ve fen eğitiminde kullanılmak üzere konu ve kavramlara özgü 3B tasarım çalışmaları, Sanal gerçeklik gözlüğü kullanımı ve metaverse evrenlerinden spatial programı ile sanal sınıf oluşturma gibi çalışmalar yapılmıştır. Araştırma, verilerin toplanması süreçleriyle birlikte 9 hafta olarak yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre web 3.0 araçları kullanımının öğretmen adaylarının TPAB öz yeterlilik düzeylerini, eğitsel sanal gerçeklik tutumlarının ve metaverse kullanmaya ilişkin tutumlarını artırdığı saptanmıştır. Çalışma özelinde yapay zekâ tutumlarında bir değişimin olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının görüşlerine göre web 3.0 araçlarının eğitsel kullanımına yönelik istek ve algıları, eğitimde yapay zekâ kullanımına ilişkin yönelimleri, sanal gerçeklik ve metaverse kullanmaya karşı tutumlarında özellikle eğitim amaçlı kullanım potansiyellerini vurgulayıcı yönde gelişim gösterdiği görülmüştür. Araştırma kapsamında web 3.0 araçlarının fen eğitiminde ve öğretmen eğitiminde kullanılmasının yaygınlaştırılması, öğretmen adaylarının teknolojik bilgilerin artıran bu gibi uygulamaların pedagoji ve alan bilgisiyle birleştirilerek verilmesi gerektiği, bu konu ve kapsamda yapılacak çalışmaların uygulama süresinin uzun tutularak daha geniş örneklem gruplarıyla yapılması gerektiği, yapay zeka tutumu için etik kaygıların büyük olduğu ve etik kaygıları gidermek için karma desen çalışmalarına ihtiyaç duyulduğu, öğretmen eğitiminde etkin rol oynayan öğretmenlik programlarında web 3.0 araçları ve teknolojik pedagojik alan bilgisi yaklaşımına uygun eğitim revizyonlarına ihtiyaç duyulduğu bu alanda eğitim yöneticilerince ilgili çalışmaların yapılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each stage of industrial development has brought about major transformations affecting societies. At the same time, changes and transformations in the fields of education affected by these shifts are highly influential in social transformation. In this context, it is considered important to use innovative approaches and incorporate technology in science education. Among the digital transformations that shape educational technologies, the development of the web concept occupies an important place. As a result of the studies conducted, the importance of using and disseminating current digital tools in web-based education, teaching methods, and techniques is frequently mentioned. An important issue focused on in technology-based studies is the technological pedagogical content knowledge approach, where technological equipment in teacher education is combined with pedagogy and content knowledge. Web 3.0 tools, which basically consist of artificial intelligence, virtual reality, and metaverse universe components, are the tools that attract the most attention of the era and can play an active role in the development of up-to-date, fast, and high-quality digital materials that are compatible with individual differences, by increasing the professional experiences of pre-service teachers with their educational potential and combining with their content and pedagogical knowledge. In this study, it is aimed to examine the integration of web 3.0 tools into science education, the TPACK self-efficacy levels of pre-service teachers, and their attitudes towards the use of artificial intelligence, educational virtual reality, and metaverse in education. In the research, the embedded (nested) design, one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used. While the quantitative research results were examined with the SPSS analysis program, the qualitative research findings were subjected to content analysis. The study group of the research consists of 13 pre-service science teachers studying in their 3rd year in the fall semester of the 2024-2025 academic year at a state university located in the province of Istanbul. The quantitative dimension of the research was carried out according to the weak experimental design. For this reason, there is one experimental group. In the research, data were collected using qualitative and quantitative data collection tools. As quantitative data collection tools, the technological pedagogical content knowledge self-efficacy scale for pre-service science teachers on material development, the general attitude scale towards artificial intelligence, the educational virtual reality attitude scale for students, and the attitude scale regarding teachers' use of the metaverse were used. A semi-structured interview form was used as a qualitative data collection tool. In the research, studies were conducted with pre-service teachers on the use of web 3.0 tools—artificial intelligence, virtual reality, and metaverse technologies—for educational purposes, including AI-supported image generation, text generation, digital stories, lesson plans, animation and video production, avatar use and presentation studies, introduction to 3D design with the Blender 4.2 program where the foundations of virtual reality are laid, and subject- and concept-specific 3D design studies to be used in science education, the use of virtual reality glasses, and creating virtual classrooms with the spatial program from the metaverse universes. The research was conducted over 9 weeks, including the data collection processes. According to the findings obtained, it has been determined that the use of web 3.0 tools increased pre-service teachers' TPACK self-efficacy levels, their educational virtual reality attitudes, and their attitudes toward using the metaverse. Specifically within the study, it was observed that there was no change in artificial intelligence attitudes. Furthermore, according to the opinions of the pre-service teachers, it was observed that their desires and perceptions regarding the educational use of web 3.0 tools, their orientations toward the use of artificial intelligence in education, and their attitudes toward using virtual reality and the metaverse developed in a way that emphasizes particularly their educational use potentials. Within the scope of the research, it was suggested that the use of web 3.0 tools in science education and teacher education should be disseminated; such applications that increase the technological knowledge of pre-service teachers should be provided by combining them with pedagogy and content knowledge; the duration of implementation for studies to be conducted on this subject and scope should be kept long and conducted with larger sample groups; ethical concerns regarding artificial intelligence attitudes are significant and mixed-method studies are needed to address these ethical concerns; and there is a need for educational revisions in teaching programs that play an active role in teacher education in accordance with web 3.0 tools and the technological pedagogical content knowledge approach, and relevant studies should be conducted by educational administrators in this field.