Malign hava yolu darlıklarında girişimsel bronkoskopik işlemlerden argon plazma koagülasyon+mekanik tümör rezeksiyonu yöntemi ile kriyoekstraksiyon yönteminin karşılaştırılması.
Comparison of argon plasma coagulation therapy and mechanical tumor resection (apc+mtr) with cryoextraction (=cryorecanalisation) (ce) for malignant airway obstruction.
  1. Tez No: 561241
  2. Yazar: DERYA KIZILGÖZ
  3. Danışmanlar: UZMAN ZAFER AKTAŞ, PROF. DR. YURDANUR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Malign endobronşiyal ekzofitik hava yolu darlığı olan hastalarda, erken hava yolu açıklığı sağlamada kullanılan, argon plazma koagülasyon+mekanik tümör rezeksiyonu (APC+MTR) yöntemi ile kriyoekstraksiyon (=kriyorekanalizasyon) (KE) yönteminin avantajları, dezavantajları, başarı oranları, komplikasyon sıklığı, restenoz oranları ve sağ kalıma etkileri karşılaştırılmıştır. Hastanemizde 2005-2012 yılları arasında malign hava yolu darlığı olan ve girişimsel bronkoskopi endikasyonu konarak genel anestezi altında rijit bronkoskopi tekniği ile KE işlemi yapılan 52 ve APC+MTR işlemi yapılan 37, toplam 89 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. APC+MTR yöntemiyle 37 hastanın 36'sında (%97,3), KE yöntemiyle 52 hastanın 42'sinde (%80,8) açma başarısı sağlandı. Malign endobronşiyal ekzofitik hava yolu darlıklarını açmada APC+MTR yöntemi KE yönteminden daha başarılı bulundu (p=0,023). Bronşun distaline doğru invazyon yapmış olan tümörlerde APC+MTR yönteminde 20 darlığın 19'unda (%95,0) açma başarısı gösterirken, KE yönteminde 29 darlığın sadece 19'unda (%65,5) açma başarısıyla sonlandı. Distal bronş tutulumu olan tümörlerde APC+MTR yönteminin açma başarısı anlamlı derecede yüksekti (p=0,017). Kullanılan yöntemden bağımsız olarak toraks BT'de ölçülen endobronşiyal tümör uzunluğu 4,5 cm ve üzeri olan hastalarda girişimsel bronkoskopik işlemlerde başarısızlık olasılığı artıyordu (p=0,036). Başarılı işlemlerden sonra KT ve /veya RT vermek işlem sonrası sağ kalımı arttırıyordu (p=0,042). Total atelektazinin varlığı toplam sağ kalımı azalttığı için kötü prognostik faktördü (p=0,002). Endobronşiyal ekzofitik darlıkları açma başarısının toplam sağ kalıma etkisi olmadığını bulduk (p=0,260). KE yöntemi APC+MTR yöntemi kadar açma başarısı göstermese de hızlı hava yolu açıklığı sağlamada kullanılabilir bir yöntemdir. KE yöntemi distal bronş tutulumu olan tümörlerde kullanılmamalıdır. Malign endobronşiyal ekzofitik hava yolu darlıklarında hava yolu açıklığı sağlamak için APC+MTR yöntemi KE yöntemine tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Early airway recanalisation methods APC + MTR and CE were compared to advantage, disadvantage, success, mortality, restenosis, complication and survival benefit in patients with malignant exophytic endobronchial airway obstruction. A total of 89 patients who underwent APC+MTR or CE procedures for malignant airway obstruction between 2005 and 2012 were retrospectively analyzed. Of the 89 patients, 37 patients were treated with APC and 52 with CE. Thirty-six (97.3%) of 37 patients and 42 (80%) of 52 patients were successfully recanalised with APC+MTR and CE, respectively. APC+MTR procedure was found to be more sucessful for recanalisation of malignant endobronchial exophytic airway obstruction compared with CE (p=0,023). In 19 (95%) of 20 obstructions with distal bronchial involvement who underwent APC+MTR, recanalisation was achieved. CE was succesful only in 19 (65.5%) of 29 patients with distal bronchial involvement. Recanalisation success of APC+MTR was significantly high in tumors with distal bronchial involvement (p=0.017). In patients of endobronchial tumor length higher than 4.5 cm measured with thoracal tomography, the probability of interventional bronchoscopic process failure found to be increased (p = 0.036), regardless of the procedure. Application of chemotherapy and/or radiotherapy after successful process was seen to be increased survival (p = 0.042). The presence of total atelectasis reduced survival (p=0.002). We found no effect of recanalisation of endobronchial exophytic obstruction on overall survival (p=0,260). APC + MTR should be preferred to CE, to provide recanalisation of airway in malignant endobronchial exophytic airway obstruction.