Multi product inventory location routing problem with shortages
Karşılanamayan talepli çoklu ürün envanter yerleşim rotalama problemi
  1. Tez No: 561248
  2. Yazar: ÖZGE ŞATIR AKPUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Etkili bir lojistik ağın tasarımı genellikle iki kombinatoryal optimizasyon probleminden oluşur: bir grup potansiyel aday arasında tesis konumlarının belirlenmesi ve bu noktalardan talep noktalarının ihtiyaçlarını karşılamak için araç rotalarının belirlenmesi. Bu iki problemin birleşimi Yerleşim-Envanter-Rotalama problemi (YERP) olarak bilinir ve bu çalışma hatalı üretim süreçlerini göz önüne alarak çoklu ürün ve çoklu depo YERP'sini ele almaktadır. YERP, envanter ile ilgili konularla zenginleştirilmiş bir yerleşim-rotalama problemidir (YRP) ve stratejik, taktiksel ve operasyonel seviyelerde envanter, yerleşim ve ulaşımla ilgili kararları belirler. Bu çalışma, her tedarik noktasında kusurlu ürünlerle karşılaşabilme olasılığı olan bir üretim sürecini ele almaktadır. Bu hatalı ürünler nedeniyle, ürünlerin tedariği, tedarik noktalarında kesintiye uğrayabilir ve bu nedenle de karşılanamayan talep durumu oluşabilir. Problemin tanımı için YRP ile karşılanamayan talepli ekonomik üretim miktarı (EÜM) modeli entegre edilerek bir matematiksel model geliştirilmiştir. Önerilen modelin NP-zorluğu göz önüne alarak, modeli çözmek için adaptif büyük komşuluk arama (ABKA) ve değişken komşuluk arama (DKA) algoritmalarını içeren melez bir meta-sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Önerilen algoritmanın performansı, YERP ile ilgili standart kıyaslama örnekleri eksikliği nedeniyle ilgili literatürden alınan klasik YRP örneklerinin standart kıyaslama seti üzerinde değerlendirilmiş ve önerilen algoritma bir gerçek hayat problemine uygulanmıştır. Hesaplamalı sonuçlar, önerilen algoritmanın YRP örneklerini çözmedeki etkinliğini ve YERP problemini çözmek için kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The design of an effective logistic network generally consists of two combinatorial optimization problems; to determine facility locations among a group of potential candidates, and determine vehicle routes to supply demand points from these locations. The combination of these two problems is known as the Location-Inventory-Routing Problem (LIRP) and this study addresses the multi-product and multi-depot LIRP while considering defective manufacturing processes. LIRP is an enriched location-routing problem (LRP) with the inventory related issues and determines inventory, location and transportation related decisions at the strategic, tactical and operational levels. This study considers a manufacturing process with the probability of encountering defective items in every supply point. Because of these defective items supply of products may disrupted in supply points and, therefore, backorders may occur. A mathematical model, a combination of a location-routing problem and a joint replenishment economic order quantity (EOQ) model with backorders, is developed to formally describe the problem. Considering the NP-hardness of the proposed model, a hybrid meta-heuristic algorithm, a combination of the adaptive large neighborhood search (ALNS) algorithm and the variable neighborhood search (VNS) algorithm, is proposed to tackle the problem. Since there is a lack of standard benchmarks related to the considered LIRP problem in the literature the performance of the proposed algorithm is evaluated on a standard benchmark set of LRP instances taken from the related literature, and the proposed algorithm is realized on a real-life problem. The computational results indicate the efficiency of the proposed algorithm in solving the LRP instances and the proposed algorithm could be successfully used to handle the LIRPs.