Kiraz sapı kullanılarak krom iyonlarının uzaklaştırılması
Removal of chromium ions by using cherry stalks
- Tez No: 561281
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden krom iyonlarının uzaklaştırılması çalışılmıştır. Mevsiminde Isparta/Türkiye'den kiraz sapları toplanmıştır. Sulu çözeltilerden krom iyonlarını uzaklaştırmada orijinal kiraz sapları (KS), bazla (sodyum hidroksit) modifiye edilmiş kiraz sapları (BKS) ve asitle (tartarik asit) modifiye edilmiş kiraz sapları (AKS) çalkalamalı metoda göre kullanılmıştır. pH, sıcaklık, zaman, adsorban madde miktarı ve konsantrasyon değişiminin etkileri incelenerek optimize edilmiştir. KS, BKS ve AKS SEM ve FT-IR ile karakterize edilmiştir. Başlangıç krom iyonları konsantrasyonları 1.0x10¯⁴ M ve 1.0x10¯³ M arasında olup denge ve adsorpsiyon izotermleri (Langmuir, Freundlich ve Dubinin-Radushkevich) araştırılmıştır. Adsorpsiyon kinetiği ve termodinamiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of chromium ions from aqueous solutions by adsorption was studied. The original cherry stalks were collected from Isparta region, Turkey. The adsorption of chromium ions onto natural (NCS) base-activated (sodium hydroxide) (BCS) and acid-activated (tartaric acid) (ACS) cherry stalk was optimizes as afunction of pH, initial chromium ions concentration, temperature, time and adsorbent dosage using aqueous solution in batch tests. NCS, BCS and ACS werw characterized by SEM and FT-IR. The initial chromium ions concentrations were studied between 1.0x10-4 M and 1.0x10-3 M to investigate equilibrium, and the adsorption isotherms. Equilibrium isotherms (Langmuir, Freundlich and Dubinin-Radushkevich) were measured experimentally. The characteristics parameters for each isotherm have been determined. The adsorption kinetics and thermodynamics of chromium ions onto NCS, BCS and ACS were investigated. From the data, in general, NCS, BCS and ACS demonstrated promising results as an effective adsorbent for removal of chromium ions from the aqueos solution especially waste water.