Yemekhane atıklarının mevcut durumunun belirlenmesi ve faydalı kullanımı için model geliştirilmesi
Investigation of cafeteria food waste and model suggesting for beneficial use
  1. Tez No: 561301
  2. Yazar: SERAP DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER HULUSİ DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gıda atıklarının önlenebilir olmasına rağmen uygun şekilde yönetilememesi hem çevresel hem de ekonomiye büyük zararlar vermektedir. Yemek atıkları, üretiminden bertarafına kadar olan her aşamada oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı saha çalışmalarıyla yemekhane atıklarının mevcut durumunun ve miktarının tespiti ve alternatif ürün olarak kullanılmasının değerlendirilmesidir. Buna göre yemekhane atıklarının mevcut durumunun tespiti için anket çalışmaları yapılmıştır. Yemekhane atıklarının homojen olmaması ve zamana, oluştuğu yere, kişi sayısına göre değişkenlik göstermesi nedeniyle çeşitli yerlerden yemekhane atığı toplanarak atığın karakterizasyonu belirlenmiştir. Yemekhane atıklarının daha homojen bir yapıya sahip olabilmesi için bu atıkları organik, değerlendirilebilir atık (cam, metal, kağıt, karton vb.) gibi türlerine göre sınıflandırılmalıdır. Ortaya çıkan sonuçlar neticesinde yemekhane atıklarının toplanması için bilişim teknolojilerinden faydalanılmıştır. Sistemde farklı görev ve kullanıcılara ait paneller oluşturularak bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In spite of the fact that food wastes must be prevented, for not properly managed can cause great harm to both the environment and the economy. Food waste is produced at every stage from production to disposal. The aim of this study is to evaluate the current status and quantity of food wastes and to use them as alternative products by field studies. Accordingly, surveys were conducted to determine the current state of the food wastes. Due to the fact that the food waste is not homogenous and varies according to time, place of origin, number of people, food waste has been collected from various places and characterization of waste has been determined. In order to have a more homogenous structure of food waste, these wastes should be classified according to their types such as organic, evaluable waste (glass, metal, paper, cardboard, etc.). As a result, information technologies were used to collect food wastes. A model has been developed by creating panels of different tasks and users in the system.