Belleğin toplumsal inşası bağlamında Gerhard Richter ve Luc Tuymans resimlerinde belirsiz ve muğlak ifade
Vague and uncertain expression in Gerhard Richter and Luc Tuymans paintings in the context of social construction of memory
  1. Tez No: 561302
  2. Yazar: ENGİN KONUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. MÜMTAZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kimlik, bilgi, hatıra gibi kavramlar, belleğin dinamik yapısıyla yeniden inşa edilebilmekte ve bu kavramlara dair yeni okumalar oluşabilmektedir. Toplumsal sosyalizasyon çevresinde başka bir değişle kolektif aktarımla şekillenen bellek ve kimlik, bireyi kolektif suç ya da mağduriyete ortak kılabilmektedir. Aile, okul, ulus gibi etkenler kimlik inşasında belirleyici rol modeller ve ideolojiler sunabilmektedir. Toplumsal kırılma anları olgulara verilen anlamları, benimsenen kolektif yapıyı ve ideolojileri şüpheli kılabilmektedir. Bireyin inandığı değerler üzerinde etki eden böyle bir şüphe, sonucunda anıların köklerine inmeyi, geçmişe ve kimliğe dair bir düzenlemeyi gerekli kılabilir.
Özet (Çeviri)
Concepts such as identity, knowledge, memory can distort the redesign with the dynamic structure of the memory and new readings of these concepts can occur. In the context of socialization, in other words memory and identity shaped with collective transfer, can co-exist as collective crime or victim. Factors such as family, school, and nation are able to present the modal role and ideology in identity formation. Social breakdowns can make the meanings given to facts, the collective adopted, and the ideology suspect. Such suspicion may make it necessary to go down to the roots of the ending memories, to arrange the past and identity.