Kırkağaç (Manisa), Kızılören (Soma-Manisa) ve Bakacak (Karesi- Balıkesir) civarında yüzeyleyen kireçtaşlarının beton agregası olarak kullanılabilirliği
Usability as concrete aggregate of limestones outcropping around Kırkağaç (Manisa), Kızılören (Soma-Manisa) ve Bakacak (Karesi- Balıkesir)
  1. Tez No: 561345
  2. Yazar: ÖZGE ÖZSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER CERYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; İzmir – Ankara Zonunun Balıkesir ve Manisa illeri arasında yüzeyleyen Triyas yaşlı kireçtaşları içerisinde açılan kırmataş ocaklarından üretilen agregaların beton üretimi için kullanılması durumunda, agrega özelliklerinin beton kalitesine ve dayanımına etkisi araştırılmıştır. Bölgedeki kireçtaşları düşük poroziteli orta derecede dayanımlı kireçtaşlarıdır ve bu kireçtaşlarından normal yoğunlukta agregalar elde edilebilir. Bu agregalar 0,58 su/çimento oranında karıştırıldığında hedeflenen beton dayanım sınıfına (C25/30) erken yaşlarda ulaşılmıştır. Alkali Silika Reaksiyonu yönünden reaktif olmayan bölgedeki kireçtaşları beton yapımında kullanıldığında (28 günlük) 40 MPa basınç dayanımına sahip (normal dayanımlı) betonlar elde etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The effects of aggregate properties on concrete quality and strength were investigated to determine in the concrete production of aggregates obtained from crushed stone quarries in Triassic limestones between Balıkesir and Manisa from İzmir - Ankara Suture Zone. The limestones in the region are of low porosity, moderately strength limestones and normal density aggregates can be obtained from these limestones. These aggregates was reached at an early age expected concrete strength, when mixed with 0,58 water/cement ratio. The aggregates of in the region are non-reactive about Alkali Silica Reaction and it can be produced 40 MPa (normal strength) compressive strength concrete.