Sazan havuzlarında piliç gübresinin zooplankton verimliliğine etkisi
  1. Tez No: 34807
  2. Yazar: MİNE UZBİLEK KIRKAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAZAN HAVUZLARINDA PİLİÇ GÜBRESİNİN ZOOPLANKTON VERİMLİLİ?İNE ETKİSİ Mine Uzbilek KIRKA?AÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: ProtDr.Gülten KOKSAL 1994, Sayfa: 62 Jüri: Prof.Dr.Gülten KOKSAL Prof.Dr.Metin TİMUR Yrd.Doç.Dr.Fikri AYDIN Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sakaryabaşı Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu'nda yürütülen bu çalışmada, sazan havuzlarında piliç gübresinin zooplankton verimliliği üzerine etkisi araştırılmıştır. Piliç gübresi eriyik ve günlük olarak 5 kg/ha uygulanmıştır. Bu araştırmada 4 deneme grubu bulunmaktadır. İlk deneme grubunda (kontrol havuzlan), ortalama zooplankton bolluğu 108.6 adet/l bulunurken sadece gübrelenmiş ikinci grupta 72.4 adet/1'ye düşmüştür. Gübre ve % 27 ham proteinli pelet yemle beslenmiş sazanların stoklandığı üçüncü deneme grubunda ortalama bolluk 47.2 adet/l bulunmuştur. % 45 ham protein yemle beslenmiş dördüncü deneme grubunda ise bolluk 142.6 adet/l olarak saptanmıştır. Tüm deneme gruplarında Rotifera bolluğu, Cladocera ve Copepoda bolluğundan yüksek bulunmuştur.Bu dört deneme grubunda aynı zamanda ortalama zooplankton biyoması da hesaplanmıştır. Kontrol, ikinci, üçüncü ve dördüncü deneme gruplarında bu değerler sırasıyla 3.68 }xg kuru ağ/l, 11.34 fj.g kuru ağ./l, 2.92 jug kuru ağ./l ve 7.72 /zg kuru ağ./l olarak saptanmıştır. Fakat tüm deneme gruplarında Rotifera biyoması, Cladocera ve Copepoda biyomasmdan düşük bulunmuştur. Bunun yanında, gübrelenmiş havuzlarda Cladocera biyoması toplam zooplankton biyomasımn % 40'nı oluştururken, kontrol havuzlarında bu oran % 30 olmuştur. Gübrelenmiş havuzlarda toplam zooplankton biyoması, kontrol havuzlarına göre 3 kat, fazla bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sazan havuzları, piliç gübresi, zooplankton, Rotifera, Cladocera, Copepoda, zooplankton biyoması, zooplankton bolluğu
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MasteaThesis THE EFFECT OF CHICKEN MANURE ON THE ZOOPLANKTONIC PRODUCTIVITY IN CARP PONDS Mine Uzbilek KIRKA?AÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof.Dr.Gülten KOKSAL 1994, Page: 62 Jury: Prof.Dr.Gülten KOKSAL Prof.Dr.Metin TİMUR Asst.Prof.Dr.Fikri AYDIN In this study, the effect of chicken manure on the zooplanktonic productivity in the carp ponds was investigated at the Sakaryabaşı Fish Production and Research Station of Agricultural Faculty, Ankara University. Chicken manure was applied in a fluid form 5 kg/ha/day. There were four experimental groups in this research. In the first experimental group (control ponds),the average zooplankton abundance in the ponds was found to be 108.6 numbers/1 whereas in the second group in which the ponds were only manured, it decreased to 72.4 numbers/1. In the third group, the ponds were manured and stocked with carp fed by pellets containing 27 % raw protein, the average abundance was about 47.2 numbers/1. In the last group, the carps were fed by pellets containing 45 % raw protein, the abundance was about 142.6 numbers/1.IV In all experimental ponds, it was found out that the abundance of Rotifera were higher than that of Cladocera and Copepoda. At the same time, in all of these four groups the average zooplankton biomass was also estimated. It was found to be 3.68 jug dry weight/1. 11.34 Mg dry weight/1, 2.92 jug dry weight/1, 7.72 jug dry weight/1 in the control, second, third and last groups respectively. But, in this case biomass of Rotifera was found out lower than the biomass of Clack)cera and Copepoda in all experimental ponds. Beside this Cladocera biomass was 40 % of total zooplankton biomass in manured ponds. On the other hand, it was 30 c.'c in the control ponds. Total zooplankton biomass in manured ponds has 3 times more than the one in the control ponds. KEY WORDS: Carp ponds, chicken manure, zooplankton, Rotifera Cladocera, Copepoda, zooplankton biomass. zooplankton abundance