İnsan kaynakları departmanı çalışanlarının örgütsel sinizm algılarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of organizational cynicism perceptions of employees ofhuman resources department on their intention to leave
  1. Tez No: 595178
  2. Yazar: DİLARA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYYİP ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı insan kaynakları departmanı çalışanlarının örgütsel sinizm algılarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Gebze Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelerin İnsan Kaynakları departmanı çalışanları oluşturmaktadır. Veri toplama yönetimi olarak anket seçilmiştir. Elde edilen veriler SPSS veri analiz programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için araştırmacı tarafından oluşturulan; kişisel bilgi formu, 13 maddeden oluşan örgütsel sinizm ölçeği ve 3 maddeden oluşan işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; demografik bilgilerin frekans dağılımları, güvenirlik analizi, standart sapma, aritmetik ortalama, t – testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda insan kaynakları departmanı çalışanlarının örgütsel sinizm düzeylerinin düşük olduğu (x ̅= 2,62) tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm ve örgütsel sinizm alt boyutları olan bilişsel sinizm, duyusal sinizm ve davranışsal sinizm ile demografik değişkenler arasında farklılık oluştuğu tespit edilmiştir. Katılımcıların işten ayrılma niyeti düzeyinin de düşük olduğu (x ̅=2,63) tespit edilmiştir. İşten ayrılma niyeti ve demografik değişkenler arasında farklılık oluştuğu tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm ve örgütsel sinizmin alt boyutları olan bilişsel sinizm, duyusal sinizm ve davranışsal sinizm ile işten ayrılma arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik olarak değişkenler arasında korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study turnover intentions of the employees of the human resources department is to examine the impact on perceptions of organizational cynicism. Gebze organized industrial zone businesses in the sample of the study constitute the staff of the Department of human resources. The questionnaire was chosen as the data collection management. The data obtained were analyzed through SPSS data analysis program.In order to collect the research data; personal information form, 13-item organizational cynicism scale and 3-item intention to leave the job. n the analysis of the data obtained; frequency distributions of demographic information, reliability analysis, standard deviation, arithmetic mean, t - test, one way variance analysis, correlation analysis and regression analysis techniques were used. As a result of research of the employees of the human resources department organizational cynicism is at a low level (x ̅ = 2.62) to has been determined. As a result of the analyzes aimed at examining the differences between the intention to quit and demographic variables; organizational cynicism and its sub-dimensions were found to be significantly different from demographic characteristics. The level of intention to leave the job of participants is too low (x ̅ =2,63) have been identified. As a result of the analyzes aimed at examining the differences between the intention to leave the job and demographic variables; organizational cynicism and its sub-dimensions were found to be significantly different from demographic characteristics. In order to investigate the relationship between cognitive cynicism, sensory cynicism and behavioral cynicism, which are the sub-dimensions of organizational cynicism and organizational cynicism, correlation and regression analyzes were performed between the variables.