Oksijen köprülü fenil trifloro metil sülfit bağlı tetra ftalosiyaninler
Tetra substitued phthalocyanines containing phenyl trifluoromethyl sulfide groups with oxygen bridge
  1. Tez No: 561398
  2. Yazar: ABDULLAH KOBYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM NİLÜFER YARAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ftalosiyaninler dört pirol halkası içeren koyu mavimsi veya yeşilimsi makro halkalı bileşiklerdir. Elektronik spektrumlarında yoğun absorpsiyonlar gösterirler. Ftalosiyanini oluşturmak için molekülün merkezindeki iki imino hidrojeni periyodik tabloda bulunun çoğu metal ile yer değiştirebilmektedir. Bu çalışmada oksijen köprülü fonksiyonel feniltrifloro metil sülfit sübstitüe ftalosiyaninler sentezlenip, karakterize edilmiştir. α- pozisyonundan oksijen köprüsü ile sübstitüe edilmiş ligantlar ve onların çinko, kobalt ve bakır ftalosiyanin kompleksleri sentezlenip ve ardından çeşitli saflaştırma yöntemleri (çeşitli sıcak ve soğuk organik veya inorganik çözücüler ile yıkama, kolon kromatografisi v.b.) uygulanmıştır. Sonrasında saflaştırılan maddelerin elementel analiz, 1H-NNM, 13C-NMR, MS(Maldi-TOF) ve UV-Vis spektral teknikler yardımıyla karakterizasyon işlemleri yapılmıştır. Karakterize edilen maddelerin antioksidan aktiviteleri, üç farklı antioksidan analiz yöntemiyle ve antibakteriyel aktivitleri ise disk difüzyon yöntemi kullanılarak Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü Biyokimya Anabilimdalı laboratuvarında Doç. Dr. Gülnur ARABACI ve ekibi tarafından yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are dark-bluish or greenish macro-ring compounds containing four pyrrole rings. They show intense absorption in their electronic spectra. Two imino hydrogen in the center of the molecule can be replaced with almost any metal in the periodic table to form compounds known as phthalocyanine. In this study, oxygen bridged functional phenyl trifluoromethyl sulfide substituted phthalocyanines were synthesized and characterized. Ligands and their zinc, cobalt and copper phthalocyanine complexes are synthesized from the α-position by the oxygen bridge and followed by various purification methods (washing with various hot and cold organic or inorganic solvents, column chromatography etc.). Then, elemental analysis, 1H-NMM, 13C-NMR, MS (Maldi-TOF) and UV-Vis spectral techniques were used to characterize the purified substances. Antioxidant activities of the characterized substances were determined by three different antioxidant analysis methods and determination of antibacterial activities were made by using agar well diffusion method with the help of Doç. Dr. Gülnur ARABACI and her research groups in Sakarya University at Department of Biochemistry Laboratory.