Kalkonlar ile metal titrasyonu
The titration of metal ions by using chalcones
- Tez No: 561397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada 4-hidroksibenzaldehit ve üç farklı ketonun (asetofenon, asetofuran ve tiyoasetofuran) Aldol Kondenzasyonu reaksiyonuyla üç farklı kalkon bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen bikleşiklerin 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR ve UV-görünür spektroskopileri ile karakterizasyonu yapıldı. Sentezlenen bileşikler ile Fe+3, Cd+2, Hg+2, Cu+2, Ni+2 ve Co+2 metal iyonlarının Uv-visible spektrumları incelenerek, metallerin kalkonlar ile tespit edilip edilemeyeceği araştırıldı. 1 ve 2 nolu kalkonların bu metallerle etkileşmediği, 3 nolu kalkonun ise Fe+3 haricindeki diğer beş metal iyonu ile etkileşime girerek UV-görünür spektrumda yeni pikler oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında kalkonlarda da yapılacak modifikasyonlar ile kalkonların metal iyonu tespitinde seçici olarak kullanılabileceği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, three different chalcone compounds were synthesized by Aldol condensation reaction of 4-hydroxybenzaldehyde and three different ketones (acetophenone, acetofuran and thioacetofuran). The synthesized compounds were characterized by 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR and UV-visible spectroscopy. The Uv-visible spectra of Fe+3, Cd+2, Hg+2, Cu+2, Ni+2 and Co+2 metal ions were examined and synthesized compounds were investigated to determine whether metals could be detected by chalcones. It was found that chalcones 1 and 2 did not interact with these metals, whereas chalcone 3 interacted with five metal ions other than Fe+3 and it formed new peaks in the UV-visible spectrum. In the light of these findings, it has been found that with the modifications to be made in chalcones, chalcones can be used selectively in metal ion detection.