Mut havzası tersiyer istifinin stratigrafik ve mikropaleontolojik (ostrakod ve foraminifer) incelemesi
- Tez No: 5614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
VII ÖZ Mut-Ermenek Tersiyer İstifinin stratigrafisi saha çalışması, ost- rakod ve foraminifer faunasından yararlanılarak ortaya konulmuştur, öl çülü 18 strati grafik kesite ait 465 örnek derlenmiştir. Bu örneklerden 43'ü bilinen, 5'i yeni, 16 ' sı isimlendirilmemiş ostrakod türü sistematik olarak tanımlanmıştır. Ayrıca foramı* ni feri er tayin edilip Akdeniz Pro- vensi'ne ait standart biyozonları kullanılmıştır. Bölgede Tersiyer İsti fi 5 litozona ayrılmıştır. Bunların Alt Oligosen'in karasal -geçiş, öst Oligosen-Alt Miyosen'in litoral, Langiyen-Serravaliyen'in epineritik or tamlar olduğu saptanmıştır. Ostrakodların genelleştirilmiş stratigrafi kesitlerindeki dağılımlarından gidilerek bölgeye ait 2 biyozon seçilmiş ve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The field work of the stratigraphy of the Mut-Ermenek Tertiary section has been carried out by making use of the fauna of ostracoda and foraminifera. The 465 samples of the measured eighteen strati graphic sections have been chosen. Fourtythree known, five new and sixteen unnamed ostracoda species were defined systematically. Further, the foraminifera were determined and the standard biozones concerning the Mediterranean province were used. The Tertiary section was divided into five lithozones. These are the terrestrial-pelagic of Lower Oligocene, littoral of Upper Oligocene-Lower Miocene, epineritic environments of Langhian-Serravalian. Two biozones of this region were selected and proposed by following the distributions of the generalized stratigraphy sections of ostracoda.