Ada programlama dilinde gerçek zamanlı kıyaslama uygulama kümesi
Real-time benchmark application collection in ada programming language
  1. Tez No: 561409
  2. Yazar: ÖZGE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Gerçek zamanlı sistemler teknolojinin de gelişmesiyle endüstri, otomotiv, haberleşme ve havacılık gibi pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilgi sistem teknolojilerinin gelişimiyle gerçek zamanlı sistemlerin kullanımı hayatın her alanında artmıştır ve bu sistemler geliştirilirken C dilinin yanında Ada, Java, Assembler programlama dilleri de kullanılmaktadır. Gerçek zamanlı sistemlerin kullanımının artması ile bu sistemlerin karşılaştırma ve değerlendirme ihtiyacı oluşmuştur. En kötü yürütme süresi analizi (WCET), gerçek zamanlı sistem geliştirme sürecinin en önemli parçalarındandır. Bu analizi gerçekleştirebilmek için WCET araçları ve yöntemleri geliştirilmektedir. Yeni WCET araçları ve yöntemleri geliştiren araştırmacılar, geliştirdikleri sistemleri değerlendirmek ve diğer sistemlerle karşılaştırmak amacıyla kıyaslama uygulamalarına ihtiyaç duyarlar. Bu amaçla, oluşturulmuş olan kıyaslama uygulama kümelerini kullanarak bu değerlendirmeyi gereçekleştirirler. Mevcut kıyaslama uygulama kümelerinin çoğu C dili kullanılarak kodlanmıştır. Gerçek zamanlı sistemler geliştirilirken C, Ada, Java, Assembly dilleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla farklı programlama dillerinde yazılmış kıyaslama uygulamalarına da ihtiyaç bulunmaktadır. Bu tezde WCET araçlarının ve yöntemlerinin değerlendirilmesine ve kıyaslanmasına yardımcı olmak amacıyla, Ada dilinde kodlanmış olan ABench isminde yeni bir kıyaslama kümesi geliştirilmiştir. Geliştirilen kıyaslama uygulama kümesi, Ada programlama dilinde yazılmış çeşitli kıyaslama uygulamaları içermektedir. Oluşturulan kıyaslama uygulamaları; sıralama, arama, olasılık ve bir çok farklı alanda temel algoritmanın uygulamalarını içerir.
Özet (Çeviri)
Real-time systems are widely used in many areas such as industry, automotive, communication and aviation with the development of technology. With the development of information system technologies, the use of real-time systems has increased in all areas of life. In developing real-time systems C, Ada, Java and Assembler programming languages are used. The use of real-time systems increases the need for comparison and evaluation of these systems. The worst execution time analysis (WCET) is one of the most important parts of the real-time system development process. To perform this analysis, WCET tools and methods are being developed. Researchers who develop new WCET tools and methods need benchmarks in order to evaluate the systems they have developed and compare them with other systems. Most of the available benchmarks are coded using the C language. C, Ada, Java, Assembly languages are widely used when developing real-time systems. Therefore, benchmarking suites written in different programming languages are also needed. In this thesis, a new set of comparisons, named ABench, has been developed in order to assist the evaluation and comparison of WCET tools and methods. The developed benchmark suite contains several benchmark applications written in the Ada programming language. It includes applications of sort, search, probability and basic algorithm in many different fields.