Yıldızsı maddenin nötron proton oranlarının istatistiksel incelenmesi
Statistical investigation of neutron to proton ratios of stellar matter
- Tez No: 561418
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ağır yıldızların çökmesi ve süpernova tip II patlamaları gibi sıcaklığın T≈0.5−10 MeV ve ρ≈10−5ρ0−2ρ0 nükleer madde yoğunluğuna (doyma nükleer madde yoğunluğu ρ0) ulaşabilen yıldızsı maddelerdeki astrofiziksel süreçleri çalışmak için termal nükleer çoklu parçalanma reaksiyonları temel deneysel araç olarak düşünülebilir. Orta ve yüksek enerjili ağır iyon reaksiyonlarından elde edilen deneysel verilerin analizleri sınır değerlerdeki nükleer hal denklemini tahmin edebilmek için kullanılabilir. Yıldızsı maddenin hal denklemini belirlemek için Süpernova maddesi için İstatistiksel Çoklu Parçalanma Modeli (SMSM) temelinde hesaplamalar yaptık. Orta enerjili çekirdek reaksiyonlardan elde edilen deneysel veriler ve astrofiziksel hesaplamalarımız için nükleer fizik bulguları arasında ilişki kurabilmek için ağır iyon çarpışmaları ve süpernova patlamalarında ulaşılabilen şartların benzerlik ve farklılıklarını da tartıştık.
Özet (Çeviri)
The thermal nuclear multifragmentation reactions can be considered as a fundamental experimental tool to study astrophysical processes such as the collapse of massive stars, and the supernova type-II explosions, where stellar matter reaches the nuclear densities in the range of ρ≈10−5ρ0−2ρ0, where ρ0 is the nuclear saturation density, and the temperatures of T≈0.5−10 MeV. The inputs for estimating the nuclear equation of state at extreme conditions, can be obtained by analysing the experimental data on multifragmentation obtained in intermediate and high energy heavy-ion collisions. We have performed calculations to estimate the equation of state of stellar matter on the basis of the Statistical Model for Supernova Matter (SMSM). In order to establish a relationship between nuclear physics inputs for astrophysical calculations and the experimental data obtained from intermediate-energy nuclear reactions, we also discussed the similarities and differences of the conditions reached during the supernova explosions and heavy-ion collisions