Bir seri yeni azo boyar maddelerin yapılarının teorikolarak incelenmesi
Theoretical investigation of the structures of a new series azodyes
- Tez No: 561420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez çalışmasında, yapılarında kuvvetli elektron-çeken disiyanometilen grubu ve farklı özelliğe sahip karbosiklik/heterosiklik gruplar içeren bir seri yeni azo bileşiğinin (I-VI) yapısal ve elektronik özellikleri teorik olarak incelendi. Hesaplamalar, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) çerçevesinde, B3LYP fonksiyoneli ve 631g(d) temel seti kullanarak yapıldı. Azo-hidrazon tautomerisi gösteren bileşikler için mümkün olan tüm tautomerik formların kararlılıkları gaz fazında ve farklı çözücüler içinde belirlendi. Bileşiklerin taban durum geometrileri üzerinden zamana-bağlı DFT (TD-DFT) hesaplamaları ile absorpsiyon spektrumları hesaplanarak, absorpsiyon temel piki üzerinde substütient ve çözücü etkisi ortaya kondu. 2-(1-(4-((4-fenilamino) fenil)diazenil) fenil)etiliden) malononitril (Bileşik I) ve 2-(1-(4-((2-fenil-1H-indol-3- yl)diazenil)fenil)etiliden)malononitril (Bileşik IV) bileşikleri için gaz fazında azo formunun daha baskın olduğu ve çalışmada kullanılan çözücülerin azo formunun kararlığını etkilemediği tespit edildi. 2-(1-(4-((6-amino1,3-dimetil-2,4-diokso-1,2,3,4- tetrahidroprimidin-5-yl) diazenil) fenil) etiliden) malononitril (Bileşik V) ve 2-(1-(4-((1,3- dimethyl-2,4,6-trioksohekzahidroprimidin-5-yl)diazenil) fenil) etiliden) malononitril (Bileşik VI) bileşiklerinde ise hem gaz fazında hem de çözücü içinde, sırasıyla, hidrazonimin-keto ve keto-hidrazon tautomerlerinin daha kararlı olduğu tespit edildi. Bileşiklerin absorpsiyon spektrumları çalışılan tüm çözücülerde tek bir ana pike sahiptir ve bu band heterosiklik/karbosiklik gruplardan elektron-alıcı gruba doğru bir n-π* geçişine karşılık gelmektedir. Çalışmada elde edilen veriler deneysel sonuçlar ile karşılaştırıldı ve sonuçların deneysel sonuçlar ile uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural and electronic properties of a new series of azo compound bearing strong electron-accepting dicyanomethylene unit and various coupling components having different properties have been investigated theoretically using Density Functional Theory (DFT) at B3LYP functional and 631g(d) basis set. For compounds having azohydrazon tautomerism, the stabilities of all possible tautomeric forms were determined. The absorption spectra were calculated with time-dependent DFT (TD-DFT) calculations based on the ground state geometries and the effects of substituent and solvent on the main peak were revealed. For 2-(1-(4-((4-phenylamino) phenyl) diazenyl) phenyl) ethylidene) malononitrile (Compound I) ve 2-(1-(4-((2-phenyl-1H-indole-3-yl) diazenyl) phenyl) ethylidene) malonanitrile (Compound IV) compounds, it is obtained that the azo form was more dominant and the stabilities of azo forms were not affected with used solvents. In case of 2-(1-(4-((6-amino1,3-dimenthyl-2,4-dioxo-1,2,3,4-tetrahydropyrimidine-5-yl) diazenyl) phenyl) ethylidene) malononitrile (Compound V) and 2-(1-(4-((1,3-dimethyl2,4,6-trioxohexahydropyrimidine-5-yl) diazenyl) phenyl) ethylidene) malononitrile (Compound VI), the hydrazone-imine-keto and keto-hydrazone tautomers were more stable, respectively, in gas phase and solvents. The absorption spectrum of each compounds in all used solvents exhibits a main peak where the absorption can be assigned to a n-π* transition from the carbocyclic/heterocyclic groups to the electron-accepting group. The obtained theoretical data were compared with the experimental results and the results were consistent with the experimental results.