Endemik verbascum basivelatum türünün morfolojik, anatomik, fenolik bileşikler ve antioksidan etkisi açısından araştırılması
Investigation endemic verbascum basivelatum species in terms of morphologic, anatomic, phenolic compound and antioxidant effect
- Tez No: 561426
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA OCAK, DOÇ. DR. SEVİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Eskişehir il sınırları dahilinde yayılış gösteren endemik tür olan Verbascum basivelatum türünün morfolojik, anatomik, fenolik bileşikler ve antioksidan özellikleri incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda; Verbascum basivelatum türünün genel görünüşü ile taban yaprakları, gövde yaprakları, kaliks, pistil, korolla, stamen, meyve gibi karakterleri incelenerek morfolojik çizimleri yapılmıştır. Anatomik çalışmalarda; kök, gövde ve yapraklardan alınan enine ve yapraklardan alınan yüzeysel kesitler incelenmiştir. Ayrıca Verbascum basivelatum türünden hazırlanan ekstre ile antioksidan aktivite ve fenolik kompozisyon analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present, morphological, anatomic, phenolic compounds and antioxidant properties of Verbascum basivelatum which are the endemics of Eskişehir province were investigated. Morphological studies; Verbascum basivelatum species with the appearance of the base leaves, trunk leaves, calyx, pistil, corolla, stamen, fruit, morphological drawings were made by examining the characters. In anatomical studies; transverse sections taken from roots, stem and leaves and superficial sections taken from leaves were examined. In addition, extract prepared from Verbascum basivelatum were analyzed for antioxidant activity and phenolic composition.