Endemik Astragalus tokatensis Fischer ve Verbascum myrianthum boiss.' un bazı farmasotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some of the pharmasotical properties of endemic astragalus tokatensis Fischer and Verbascum myrianthum Boiss.
- Tez No: 562233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRETTİN SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 2 farklı endemik türün (Astragalus tokatensis Fischer ve Verbascum myrianthum Boiss.) antioksidan, antimikrobiyal ve DNA koruyucu aktivitesi araştırılmıştır. Yapılan literatür taramasında bu iki bitki ile ilgili biyoaktif bileşiklere yönelik çalışma mevcut değildir. Bundan dolayı bu iki bitkinin çiçek ve yaprak kısımlarının su, metanol, hekzan ve diklormetan özütleri elde edilerek biyolojik aktivitelerine bakılmıştır. Farklı özütlerin farklı antioksidan aktivite gösterdiği belirlenmiş olup özellikle Astragalus tokatensis Fischer' de yaprak kısmının yalnızca su özütü iken Verbascum myrianthum Boiss.' de hem çiçek hem de yaprak kısımlarının su özütlerinde antioksidan aktivite gösterdiği saptanmıştır. Yine antibakteriyal aktivite açısından Stenotrophomonas maltophilia bakterisine karşı Astragalus tokatensis Fischer'in çiçek kısmının su özütü ile yaprak kısmının metanol özütü iken Verbascum myrianthum Boiss. 'da çiçek kısmının sadece metanol özütünde etkili olduğu gözlemlenmiştir. DNA koruyucu aktivite açısından en fazla koruyucu aktivite gösteren, Astragalus tokatensis Fischer' de çiçek kısmının tüm özütleri ile yaprak kısmının hekzan ve diklormetan özütü ile Verbascum myrianthum Boiss. 'da da çiçek kısmının su, hekzan ve diklormetan özütleriyle yaprak kısmının hekzan ve diklormetan özütlerinin olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Astragalus tokatensis Fischer ve Verbascum myrianthum Boiss. bitkilerinin ikisinin de antioksidan, antibakteriyal ve DNA koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant, antimikrobial and DNA protective activities of two different endemic species (Astragalus tokatensis Fischer and Verbascum myrianthum Boiss.) have been investigated. There has been no study yet on bioactive compound of these two plants in the literature rewiew. Therefore, water, methanol, hexane and dichlormetane extracts of flowers and leaves of these two plants were obtained and their biological activities were investigated. Different extracts showed different antioxidant activity, especially in the Astragalus tokatensis Fischer ony water extract of the leaf part while in Verbascum myrianthum Boiss. both flower and leaf parts were found to be active in water extract. Again in terms of antibacterial activity, the flower extract of Astragalus tokatensis Fischer against Stenotrophomonas maltophilia bacterium was extracted from water extract and leaf extract from methanol extract while Verbascum myrianthum Boiss. was effective only on methanol extract. In Astragalus tokatensis Fischer, which showed the most protective activity in terms of DNA protective activity, all extracts of flower part hexane and dichlormetane extract of leaf part and Verbascum myrianthum Boiss extract of water, hexane and dichlormetane extract of leaf part and hexane dicholormetane extracts were determined. As a result, it has been demonstrated that both of the plants of Astragalus tokatensis Fischer and Verbascum myrianthum Boiss. have active compounds with antioxidant, antibacterial and DNA protective properties.