Lokal endemik verbascum josgadense murb. bitki ekstresinin biyolojik aktivitesinin araştırılması
Investigation of biological activity of local endemic verbascum josgadense murb. plant extract
- Tez No: 917818
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAŞ, PROF. DR. ÜMİT BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endemik bitkiler, belirli bir coğrafi bölgede doğal olarak yetişen ve başka bir yerde bulunmayan bitki türleridir. Verbascum cinsi, Scrophulariaceae familyasına ait, otsu veya odunsu özellikler gösteren bitkilerden meydana gelmektedir. Bu bitkiler, genellikle sıcak ve kuru iklim koşullarına uyum göstererek çoğunlukla bozkırlar, yol kenarları ve açık alanlarda bulunmaktadır. Verbascum türleri, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle geleneksel tıp ve etnobotanik alanlarında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Yozgat ilinde lokal endemik olarak bulunan Verbascum josgadence Murb. bitkisinin fitokimyasal içeriği, toplam fenolik ve flavonoid madde miktarları, çeşitli enzimler üzerindeki inhibitör potansiyeli, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bitkinin yaprak kısmının etkinliği çiçek kısmına göre daha fazla bulunmuştur. Bu araştırma ile bitkinin çiçek ve yaprak kısımlarından elde edilen ekstraktların yeni ilaçlar ile doğal ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlayabilecek potansiyelleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Endemic plants are plant species that grow naturally in a specific geographical region and are not found elsewhere. The genus Verbascum consists of herbaceous or woody plants belonging to the family Scrophulariaceae. These plants are mostly found in steppes, roadsides and open areas, generally adapting to hot and dry climatic conditions. Verbascum species have an important place in traditional medicine and ethnobotany due to their antioxidant and antimicrobial properties. In this study, the phytochemical content, total phenolic and flavonoid substance amounts, inhibitory potential on various enzymes, antioxidant, and antimicrobial properties of Verbascum josgadence Murb., a locally endemic plant found in the Yozgat province, were investigated. According to the results obtained, the efficacy of the plant's leaf part was found to be greater than that of its flower part. This research explored the potential of extracts obtained from the plant's flower and leaf parts to contribute to the development of new drugs and natural products.