Endemik Verbascum biledschikianum Bornm. (Scrophulariaceae) türünün morfolojik, anatomik, palinolojik ve antioksidan özelliklerinin araştırılması
Investigation of morphological, anatomical, palynological and antioxidant properties on the endemic species Verbascum biledschikianum Bornm. (Scrophulariaceae)
  1. Tez No: 605174
  2. Yazar: MERVE ÖZERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Bursa-Bilecik sınırları içerisinde yayılış gösteren endemik Verbascum biledschikianum Bornm. türünün morfolojik, anatomik, palinolojik özellikleri ve antioksidan aktivitesi ile antioksidan içeriği belirlenmiştir. Verbascum biledschikianum iki yıllık dik yuvarlak ve çizgili gövdeye sahip, yıldız, yünsü-tomentoz, salgı tüylü ya da salgı tüysüzdür. Taban yaprakları lanseolattan linear-lanseolata kadar değişiklik gösterir. Brakteler lineardan ovat-lanseolata kadar akut ya da aküminattır. Bir çift brakteollü sarı çiçekli bir türdür. Gövde anatomisinde en dıştan içeriye doğru kutikula tabakası, tek sıra halinde epiderma, 7-8 sıralı köşe kollankiması, birkaç sıralı sklerankima hücreleri, kambiyum, floem, ksilem ve öz bölgesi görülmüştür.Yapraklarda stomalar epidermis ile aynı seviyededir. Pellüsit ve yıldız tüyleri vardır. Polen tipi trikolpat, polen şekli prolat sferoid, ornemantasyonu retikulattır. Tohum şekli prizmatik-oblong ve tohum yüzey deseni retikulat olarak belirlenmiştir. Antioksidan aktivite ve antioksidan içerik çalışması sonucunda elde edilen verilere göre; metanolik özütün DPPH serbest radikalini süpürücü aktivitesi için IC50 değeri 36,72 ± 1,54 µg/ml, ABTS radikali için 506,87 ± 35,82 µg/ml olarak bulunmuştur. Toplam fenolik madde miktarı 111,63 ± 9,61 μgGA/mg, toplam antioksidan miktarı ise 953 ± 4,04 μgGA/mg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, anatomical, palynological characteristics, antioxidant activity and antioxidant capacity of the endemic Verbascum biledschikianum Bornm. spread in Bursa-Bilecik were determined. Verbascum biledschikianum is a biennial, erect, rounded and terete, with stellat, wool-tomentose, glandular hair or glandular hair. Base leaves vary from lansoleol to linear-lansolate. Braces are acute or acuminate from linear to ovate-lanseolate. It is a species of yellow flowering with 2-bracteole. In the stem anatomy, cuticle layer, single layered epiderma, 7-8 layer corner collenchima, several layer of sclerenchyma cells, cambium, phloem, xylem and core region were seen. Pollen is tricolpat type, pollen shape prolate spheroid, ornation is reticulate. Seed shape was determined as prismatic-oblong and seed surface pattern was reticulate. According to the data obtained as a result of antioxidant activity and antioxidant content study; IC50 value of methanolic extract for scavenging activity of DPPH free radical was found to be 36.72 ± 1.54 µg/ml and 506.87 ± 35.82 µg/ml for ABTS radical. Total phenolic content was determined as 111.63 ± 9.61 μgGA/mg and total antioxidant amount was 953 ± 4.04 μgGA/mg.