Fourier serilerinin Fejer toplamlarının yaklaşım özellikleri
Approximation properties of Fejer sums of Fourier series
- Tez No: 561458
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, Fourier serilerinin Fej“e”́r toplamlarının ağırlıklı Orlicz uzaylarında bazı yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş bölümüdür. İkinci bölümde, çalışmada kullanılan fonksiyon uzaylarının tanımları ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, Fourier serilerinin tanımı ve başlıca özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, Fourier serilerinin Fej“e”́r toplamlarının ağırlıklı Orlicz uzayında yaklaşım hızı ile ilgili bazı sonuçlara değinilmiştir. Beşinci bölüm sonuç ve öneriler bölümüdür. Bu bölümde elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, some approximation properties of Fej“e”́r sums of Fourier series were investigated in weighted Orlicz spaces. The work consists of five main chapters. The first chapter is the introduction. In the second chapter, definitions and properties of function spaces, which are used in the work are given. In the third chapter definition and main properties of Fourier series are given. In the fourth chapter, some results on the rate of approximation of Fej“e”́r sums of Fourier series in the weighted Orlicz spaces, are investigated. The fifth chapter is the conclusion chapter. In this chapter, obtained results and some recommendations are discussed.