Sol-jel döndürmeli kaplama tekniği ile tio2 filmlerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of tio2 films by sol-gel spin coating technique
- Tez No: 561462
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHUNDE ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda fiziksel, kimyasal ve optik özellikleri ile dikkat çeken ve gelecek vadeden bir malzeme olan TiO2 filmleri ilgi odağı olmaya başlamıştır. Bunun ana nedeni, bu filmlerin güneş hücreleri, fotokatalizörler, gaz sensörleri, optik kaplamalar, opto-elektronik ve elektrokromik cihazlar gibi önemli potansiyel uygulamalarının bulunmasıdır. Bu çalışmada, TiO2 filmleri sol-jel döndürerek kaplama tekniği ile elde edilmiş ve üretilen filmlerin yapısal, yüzey ve optiközellikleri incelenerek belirtilen teknolojik uygulamalarda özellikle de fotokatalitik uygulamalarda kullanım potansiyelleri araştırılmıştır. Elde edilen filmlerin kalınlıkları, kırılma indisi ve sönüm katsayısı değerleri Spektroskopik Elipsometre, geçirgenlik ve soğurma gibi optik özellikleri ise UV/Vis Spektrofotometre cihazları yardımı ile belirlenmiştir. Ayrıca TiO2 filmlerinin bant aralıkları optik metot ile hesaplanmıştır. TiO2 filmlerinin fotolüminesans spektrumları ile birleşme merkezleri olarak davranan olası derin tuzak seviyeleriaraştırılmıştır. Filmlerin yapısal özellikleri x-ışını kırınım desenleri ile incelenmiştir. Filmlerin yüzey morfolojilerinin incelenmesinde ise atomik kuvvet mikroskobu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, TiO2 films which are promising materials and arousing great interest with their physical, chemical and optical properties have an increasing popularity. The main reason of thisis the existence of important potential applications of these films such as solar cells, photocatalysts, gas sensors, optical coatings, opto-electronic and electro-chromic devices. In this work, TiO2 films were produced by sol-gel spin coating technique. Potential use of them in mentioned technological applications (especially photocatalytic applications) was searched by investigating structural, surface and optical properties. The thicknesses, refractive index and extinction coefficient values of the films were determined by Spectroscopic Ellipsometer, and optical properties such as transmittance and absorption were determined by UV/Vis spectrophotometer. Also, band gaps of TiO2 thin films were calculated by using optical method. Structural properties of the films were investigated by x-ray diffraction patterns. Possible deep trap levels which act as recombination centers were investigated by photoluminescence spectra of TiO2 films. Atomic force microscopy was used to investigate the surface morphology of films