Kuru tip transformatörlerin çelik parçalarında şekil optimizasyonu
Shape optimization in steel parts of dry type transformers
- Tez No: 561465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kuru tip transformatörler, ticari ve endüstriyel uygulamalarda oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve diğer tipteki trafolardan farklı olarak insan güvenliği açısından daha az riskli olduğu için tercih edilmektedir. Bu çalışmada; Şekil-ağırlık Optimizasyonu yöntemi kullanılarak yapılacak analiz için ön bilgi niteliğindeki literatür taraması yapılmış olup ve transformatörün çelik parçaları yeniden tasarlanmıştır. Uygulama için 1600 kVA'lık üç fazlı, kuru, çekirdek tipi nüveli transformatör kullanılmış olup; öncelikle 3D katı modeli çıkarılıp, transformatör üzerine etkiyen ağırlıklar ANSYS programında simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Trafonun elektriksel değerleri optimize edilerek ağırlık ve maliyetin optimum seviyeye çekilmesi hedeflenmiştir. Bu yüksek lisans tezinin devamı niteliğinde olacak olan doktora tezinde performans analizi ayrıntılı şekilde yapılarak uygulanan optimizasyon yönteminin faydası ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Dry type transformers are widely used in commercial and industrial applications and are preferred because they are less risky in terms of human safety unlike other types of transformers. In this study; for the analysis to be made by using Shape-Weight Optimization method, literature review was made as preliminary information and the steel parts of the transformer were redesigned. 1600 kVA three phase, dry, core type core transformer is used for application and firstly 3D solid model is removed and then weights are realized in ANSYS program. By optimizing the electrical values of the transformer, it is aimed to reduce the weight and cost to the optimum level. In the PhD thesis, which will be the continuation of this thesis, the performance analysis will be done in detail and the benefit of the optimization method applied will be revealed. KEYWORDS: