Küçük ve orta ölçekli inşaat firmalarında iş güvenliği kültürü
Occupational safety culture in small and medium scale construction companies
- Tez No: 561497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERKAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışanların sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamına sahip olmaları, iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin öncelikli amacıdır. Türkiye'deki iş kazası verileri incelendiğinde; inşaat sektörü gerek yaşanan kaza sayısı bakımından gerek ise gerçekleşen can kayıpları ile diğer sektörlerden ayrışmaktadır. Yapılan çalışmalar inşaat sektöründe gerçekleşen kazaların büyük bir oranının küçük ve orta ölçekli firmalarda meydana geldiğini göstermektedir. Bu çalışmada, küçük ve orta ölçekli inşaat firmalarında iş güvenliği uygulamalarının etkinliği ile iş güvenliği kültürü bilincinin varlığı araştırılmış, gerçekleştirilen anket çalışması ile elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Küçük ve orta ölçekli firmalar için 82 sorudan oluşan anket çalışması yapılmış ve katılımcılardan yanıtlamaları istenmiştir.Araştırma yöntemi olarak önerilen dört ölçüm modeli, elde edilen veriler ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise iş güvenliği uygulamaları ile iş güvenliği kültürü arasındaki ilişki ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees' having a healthy and safe working environment is the primary goal of business and security activitie. When data on occupational accidents in Turkey examined; The construction sector is differentiated from the number of accidents experienced and the loss of life. The studies show that a large proportion of accidents occurred in construction sector occurred in small and medium sized firms. In this study, the effectiveness of occupational safety applications in small and medium sized construction companies and the existence of safety culture awareness were investigated and the data obtained by the survey study were evaluated. The analysis was tested with four measurement models, data obtained as analysis method. A questionnaire consisting of 82 questions was conducted for small and medium sized companies and they were asked to respond from the participants. The findings were evaluated and interpreted. In the results and recommendations section, the relationship between occupational safety practices and occupational safety culture is demonstrated.