Bir transformatör firmasında stok kontrol parametrelerinin simülasyon tabanlı optimizasyonu
Simulation based optimization of stock control parameters in a transformer company
  1. Tez No: 561504
  2. Yazar: MELTEM ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AHMET BEYAZIT OCAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ürün üreten firmalarda en önemli amaçlardan biri, üretim devam ederken herhangi bir malzeme eksikliğinden dolayı üretiminin sekteye uğramaması ve bunu gerçekleştirirken de stokları optimum miktarın üstüne çıkartmamaktır. Stok kontrol tam da bu iki durumu dengelemeye çalışır. Etkin bir stok kontrolün üretim aksamalarının ve aşırı stokların önlenmesi gibi yararlarının yanı sıra maliyet tasarrufu, ,başarılı bir maliyet muhasebesi ve mali raporlama sistemi için güvenilir bir temel oluşturacak bir stok dengesi elde edilmesi gibi işletmeye sağlayacağı birçok faydası vardır. Tezin ilk bölümünde ağırlıklı olarak stokastik stok kontrol modelleri incelenmiş ve bu modeller ile ilgili literatürdeki çalışmalar gözden geçirilmiştir. Devamında bir transformatör fabrikasında dağıtım transformatörlerinin üretiminde kullanılan ABC analizi ile belirlenmiş iki kalem için ortalama maliyeti minimize eden (R,s, nQ) periyodik gözden geçirme stok politikası parametrelerinin belirlenmesi için simülayon tabanlı optimizasyon yaklaşımı kullanılmıştır. İşletmenin mevcut stok politikasının ortalama maliyeti ile çalışmayla belirlenen stok politikasının ortalama maliyeti kıyaslanmış, işletmenin hali hazırda kullandığı stok politikasına göre ortalama maliyette %55 azalma sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important goals in product producing companies is that production is not interrupted due to lack of any material while production is going on and not to increase the stocks above the optimum amount while performing this. Inventory control tries to balance these two situations. In addition to the benefits of effective stock control, such as the prevention of production disruptions and overstocking, there are many benefits to the business, such as cost savings, achieving a stock balance that will provide a reliable basis for a successful cost accounting and financial reporting system. In the first part of the thesis, mainly stochastic stock control models are examined and the literature studies related to these models are reviewed. Then, simulation method was used to determine the periodic review stock policy parameters minimizing average cost (R, s, nQ) for two items determined by ABC analysis and used in the production of distribution transformers in a transformer factory. The average cost of the current inventory policy of the enterprise was compared with the average cost of the inventory policy determined by the study and it was observed that the average cost of the enterprise was reduced by 55% compared to the inventory policy currently used by the enterprise.