Eskişehir bölgesi özel çiftliklerinde yetiştirilen arap atlarinda SCID mutant geni varliğinin araştirilmasi
Investigation of SCID mutant allele in arabian horses reared in some private farms of Eskişehir region
- Tez No: 561505
- Danışmanlar: DR. MUHAMMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Eskişehir Çifteler ve Mahmudiye'de Osmanlı Devleti döneminde başlatılan safkan Arap atı yetiştiriciliğine günümüzde kamu (Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü) ve özel çiftlikler aracılığıyla devam edilmektedir. Bu yörede safkan Arap atı numuneleri yetiştirilmiş, yetiştirilen materyal ile Türk Arap atı yetiştiriciliğine ve yarış sahalarına büyük oranda katkıda bulunulmuştur. Arap atlarında çeşitli kalıtsal hastalıkların var olduğu bilinmektedir ve bu kalıtsal kusurlara sebep olan mutasyonların moleküler tanı yöntemleri üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. SCID taylarda yapılan çalışma sonucunda DNA-bağımlı protein kinazın katalitik alt ünitesi geninde (DNA-PKcs) meydana gelen 9480 kodonu ile başlayan kromozomun 9'uncu kısa kolunda (ECA9p12) 5 bazlık bir delesyonun hastalığa sebep olduğu belirlenmiştir. SCID otozomal resesif kalıtım modeline sahiptir ve doğan tayların bağışıklık sistemleri oldukça zayıftır. Yapılan bu tez çalışması ileEskişehir ve çevresindeki özel çiftliklerde yetiştirilen farklı dokuz özel işletmeden alınan toplam 115 baş Arap atı materyalinde SCID (Şiddetli Kombine İmmun Yetmezlik) mutant geni varlığını DNA dizi analizi yöntemi kullanılarak incelenmiş ve araştırılan atların SCID mutantalleline sahipolmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Eskişehir Çifteler and Mahmudiye started in the Ottoman Empire period of thoroughbred Arabian horse breeding is now in public (Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü) institutions and private farms. In this region, thoroughbred Arabian horse specimens were cultivated, and with the material it produced, it contributed greatly to Turkish Arabian horse breeding and racing fields. It is known that there are several hereditary diseases in Arabian horses and studies on the molecular diagnostic methods of mutations that cause these hereditary defects are being carried out. A study of Severe Combined Immuno Deficiency (SCID) trials has shown that deletion of a 5-base deletion in the 9th short arm (ECA9p12) of the chromosome starting with codon 9480 occurring in the catalytic subunit gene of the DNA-dependent protein kinase (DNA-PKcs). SCID has an autosomal recessive inheritance pattern and the immune system of the born foals is very weak. The aim of this study was to detect the SCID (Severe Combined Immuno Deficiency)mutant allele in a total of 115 head Turkish Arabian horse material raised from nine different private farms in Eskişehir, by using DNA sequence analysis method.It was determined that the investigated horses did not carry the SCID mutant allele.