Çağış Yerleşkesi ile Balıkesir il merkezi arasında hafif raylı sistemlerin araştırılması üzerine bir araştırma
Research on the investigation of l1ght raily sisystems between Balıkesir city center and Çağış Campus
  1. Tez No: 561506
  2. Yazar: MURAT GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu tez çalışmasının birinci kısmında kent içi toplu taşıma hizmetlerinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılarak, ülkemizde toplu taşımacılık hizmetlerinin ve bu hizmetler için de raylı sistemlerin gelişim süreci hakkında bilgi verilmiş, yıllar içinde genel olarak kent içi toplu taşıma hizmetlerinde ve özelde raylı sistemlerde yaşanan değişim sürecinin kent gelişimi ile arasındaki ilişki anlatılmaya çalışılmıştır. Bu ilişkinin bundan sonra kent içi yolcu taşımacılığına ilişkin sorunların çözümünde raylı sistem yatırımlarından yararlanmayı düşünen kentlerimiz için incelenmesi gerekmektedir. İkinci kısımda Balıkesir Kent Merkezi ile Balıkesir Üniversitesi'nin ana yerleşkesi olan Çağış Yerleşkesi arasındaki yolcu taşımacılığının hafif raylı sistem ile karşılanabilmesi için gerekli ön çalışma yolcu kapasitesi, teknik zorunluluklar ve mali açılardan incelenmiştir. Bu çalışma ile ileride planlanması gündeme gelecek olan büyük bir ulaşım mühendisliği yatırımı farklı açılardan değerlendirilmiş hayata geçirilmesi sırasında karşılaşılması muhtemel teknik ve ekonomik sorunlar hakkında aydınlatıcı bilgiler verilerek uygulamacılara yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis study furnished; the urban transportation services having been benchmarked, some knowledge on the public transportation in our country and development process of the rail systems in those services was conveyed, and over the years, the relationship between the period of change experienced, in general, in the urban public transportation systems, distinctively, in rail systems and urban development was endeavoured to be illimunated. This relationship is supposed to be scrutinized from now onward for the cities which are considering to take advantage of the rail system investments in the solution of the hassles regarding the urban passenger transportaion. In the second chapter, for being able to be fulfilled by the light rail system, the requisite preliminary study regarding the passenger transportation between the Balıkesir city centre and the Çağış Campus, the main campus of Balıkesir University, was probed in terms of the passenger capacity, technical imperatives, and financial issues. Owing to this study; a profound transportation engineering investment being planned of which will acquire currency onwards having been evaluated, the study aforementioned was engrossed with the purpose of being guiding for the implementors by relaying elucidative knowledge concerning prospective technical and economical challenges to be encountered in the phase of being brought into action.