Subklinik hipotiroidizm'de oksidatif stres, paraoksonaz, arilesteraz aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress, the activities of paraoxonase and arylesterase in patients with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 561521
  2. Yazar: EGEMEN CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. MECDİ HİKMET ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Subklinik hipotiroidi en sık görülen tiroid fonksiyon bozukluğu olup temel olarak triiodotironin, tiroksin değerleri normal sınırda iken tiroid stimulan hormon düzeylerinin yüksek olması olarak tanımlanabilir. Tiroid hastalıklarında serumda lipid ve lipoprotein konsantrasyonları sıklıkla değişiklik gösterir. Okside düşük molekül ağırlıklı lipoprotein kolesterol normal popülasyonuna göre daha yüksek, yüksek molekül ağırlıklı lipoprotein kolesterol seviyeleri daha düşüktür. Subklinik hipotiroidizmli hastalarda ateroskleroz oluşum mekanizması lipid anomaliliklerine bağlanabilir. Ateroskleroz proçesi süresince oksidasyonun önemli bir rol oynadığını ve paraoksonaz 1'in lipid peroksidasyonunu engellediği ve böylece ateroskleroza karşı rol oynadığını gösteren kanıtlar vardır. Yüksek molekül ağırlıklı lipoprotein yapısında bulunan ve antioksidan bir enzim olan Paraoksonaz 1'in düşük molekül ağırlıklı lipoprotein oksidasyonunu önleyerek yüksek molekül ağırlıklı lipoproteinin koruyucu etkisine katkıda bulunduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada subklinik hipotiroidide serum paraoksonaz ve arilesteraz aktivitesini değerlendirilip oksidatif stresle arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmaya 25 subklinik hipotiroidili olgu ile 20 sağlıklı kontrol grubu alındı.
Özet (Çeviri)
Subclinical hypothyroidism is the most common seen thyroid dysfunction. Basicly described as normal triiodotironin and thyroxin level, beside high baseline levels of TSH. Lipid and lipoprotein concentrations frequently presents changes in thyroid diseases. Oxidized low density lipoprotein cholesterol is higher and high density lipoprotein is lower in compared with normal population. Atherosclerosis development mechanism can be related with lipid abnormalities in subclinical hypothyroidism. There are evidences that oxidation has a major role in atherosclerotic process and paraoxonase 1 prevents lipid peroxidation and by this way plays role against atherosclerosis. Paraoxonase 1 that is in structure of HDL and an antioxidant enzyme takes part in protective effect of HDL by preventing LDL oxidation. In this study we determined serum paraoxonase and arylesterase activity in subclinical hypothyroidism and searched the relationship with oxidative stress. 25 subclinical hypothyroid case and 20 healthy control group were taken part in this study. In subclinical hypothyroid patients paraoxonase activity was statistically significant lower.(p=0.01) compared to healthy control group.