Tarım ve çevre jeofiziği açısından topraktaki ağır metal kirliliğinin manyetik duyarlılık dağılımının belirlenmesi
Determination of magnetic susceptibility distribution of heavy metal pollution in soil from agricultural and environmental geophysics
- Tez No: 561520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endüstriyel gelişim, yoksulluk ile mücadele ve buna bağlı olarak hayat standartlarını arttırmak için verilen gerekli bir süreçtir. İzmir, 1950'den sonra hızlı bir kentleşme dönemine girmiş ve şehir nüfusu aşırı artmıştır. Sanayileşme ve kentleşmenin dünyada artması, toprak kirliliği ve ekolojik bozulma gibi birçok sosyal ve çevresel sorunları da beraberinde getirmektedir. Kirlenmenin yatay ve düşey sınırları, yönü ve derinliğini, manyetik duyarlılık gibi jeofizik yöntemler belirlenebilmektedir. Jeokimya, jeoloji ve kimya ile ilgili yeni bir bilim disiplini olarak ortaya çıkmıştır. Bugün jeofizik ve jeokimyasal yöntemler birlikte uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tarımsal ve kentsel topraklarda meydana gelen ağır metal kirliliğini manyetik duyarlılık ve jeokimyasal yöntemlerle belirleyebilmektir. Yoğun endüstriyel faaliyetlerinden dolayı çalışma alanı olarak Aliağa sanayi bölgesi seçilmiştir. Manyetik duyarlılık ölçümleri hem yatay hem de düşey yönde gerçekleştirilerek, yöntemin hem arazi hem de laboratuvar koşulları için uygun bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Yatay ölçümler MS2E yüksek çözünürlüklü yüzey tarama sensörü ile gerçekleştirilirken, düşey ölçümler MS2E sensörü ve MS2C karot örnekleri için tasarlanan sensör kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçta İzmirÇanakkale Otoyolu üzerindeki yapılan yüzey ölçümlerinde yola yakın kısımlar diğer kısımlara kıyasla 11 kat daha fazla değerlere sahip iken; Aliağa sanayi bölgesinde yapılan çalışmalarda yamacın doğu kısmı batı kısmına kıyasla yaklaşık 11 kat daha fazla değerlere sahiptir. Özellikle Aliağa sanayi bölgesinde yapılan çalışmalar buradaki kirliliğin yüzeyden yaklaşık 60 cm derinliğe kadar devam ettiğini göstermektedir. Bununla birlikte tüm bu veriler, ACME Laboratuvarına yaptırılan ve 33 parametrenin incelendiği jeokimyasal analizlerle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial development is a necessary struggle to fight against poverty and to increase living standards. After 1950, Izmir entered a period of rapid urbanization and the city population increased. The increase in industrialization and urbanization in the world brings about many social and environmental problems such as soil pollution and ecological deterioration. Geophysical methods such as magnetic susceptibility can be used to determine horizontal and vertical boundaries of the pollution. Geochemistry has emerged as a new discipline of science related to geology and chemistry. Today, geochemical methods are used in many studies together with geophysical research methods. Due to its intensive industrial activities, the Aliağa industrial zone has been chosen as the study area. The aim of this study is to determine the heavy metal pollution in agricultural and urban soils by using geochemical and geophysical methods. Magnetic susceptibility measurements were carried out both horizontally and vertically, the results have proved that the method is suitable for both in situ and laboratory observations. Horizontal measurements were performed using MS2E high resolution surface scanning sensor, while vertical measurements were performed using both the MS2C sensor used for core samples and MS2E sensor. As a result of the surface measurements on the İzmir-Çanakkale Motorway, the parts close to the road have 11 times more values than the other parts; in the Aliağa industrial region, the eastern part of the slope is about 11 times higher than the western part of the study area. In particular, the studies conducted in the Aliağa industrial zone indicate that the pollution here continues to a depth of about 60 cm from the surface. Besides, all of these data were supported by the chemical analysis of 33 parameters that was made by the ACME laboratory.