Damızlık bıldırcın yumurtalarına in ovo organik çinko, manganez ve bakır enjeksiyonunun kuluçka parametreleri ve bazı doku özelliklerine etkisi
Effect of in ovo organic zinc, manganese and copper on hatchability parameters and some tissues properties in quail breeder eggs
  1. Tez No: 561526
  2. Yazar: ESRA TUĞÇE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPÖNDER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma kuluçkalık Japon bıldırcını yumurtalarına farklı seviyelerde in ovo çinko, manganez ve bakır mineral karışımı enjeksiyonunun kuluçka parametreleri ve bazı doku özelliklerine etkisini araştırmak için yürütülmüştür. Çalışmada benzer ağırlıkta 400 adet kuluçkalık Japon bıldırcını yumurtası; 1. grup enjeksiyon uygulanmayan kontrol grubu (K), 2. grup 15+15+3 µg/yumurta seviyesinde Zn-Mn-Cu + 0.2 ml fizyolojik serum enjeksiyonu uygulanan grup (MinKar1), 3. grup 30+30+6 µg/yumurta seviyesinde Zn-Mn-Cu + 0.2 ml fizyolojik serum enjeksiyonu uygulanan grup (MinKar2) ve 4. grup 45+45+9 µg/yumurta seviyesinde Zn-Mn-Cu + 0.2 ml fizyolojik serum enjeksiyonu uygulanan grup (MinKar3) olacak şekilde dört farklı muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Her muamele grubu, her birinde 25 adet yumurta olmak üzere 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Civciv çıkışı sonrasında her tekerrürden 4 adet civciv olmak üzere her muamele grubundan 16 adet civciv rastgele seçilmiş çıkış ağırlığı ile civciv, bacak, kanat ve gaga uzunlukları belirlendikten sonra bazı doku ve organ özelliklerini de belirlemek amacıyla servikal dislokasyon ile öldürülmüştür. Kesilen bu civcivlerin sarı kesesi, karaciğer, kalp ve tibia ağırlıkları ile tibia uzunlukları alınmıştır. Muamelelerin kuluçka parametreleri, civciv çıkış ağırlığı ve tibia ağırlığı ile bacak, gaga ve tibia uzunluğuna istatistikî olarak önemli bir etkisi olmamıştır. Sarı kesesi ağırlığı enjeksiyon uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla düşük olurken, kalp ve karaciğer ağırlığı ile civciv ve kanat uzunlukları in ovo mineral karışımı enjeksiyonu ile artmıştır. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında enjeksiyon uygulanan gruplarda civciv çıkışı daha erken başlamış ve MinKar3 grubu hariç olmak üzere bu gruplarda çıkışlar daha erken tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to investigated that the effect of different levels of in ovo zinc, manganese and copper mineral mix injection on the hatchability and some tissue characteristics in the Japanese quail breeder eggs. In the study a total 400 Japanese quail breeder eggs which have similar weight have been randomly distributed four different experimental groups: Group 1 as control non-injected (K), group 2 has been injected with 15+15+3 µg Zn-Mn-Cu mineral mix + 0.2 ml physiological serum per egg (MinMix1), group 3 has been injected with 30+30+6 µg Zn-Mn-Cu mineral mix + 0.2 ml physiological serum per egg (MinKar2) and group 4 has been injected with 45+45+9 µg Zn-Mn-Cu mineral mix + 0.2 ml physiological serum per egg (MinKar3). Each experiment group consisted of 4 replicates which were 25 eggs in each. After the incubation, 16 chicks from each treatment group have been selected randomly, and measured of hatching weight, chick length and leg, wing, beak lengths and then chicks have been killed with cervical dislocation for determine the some tissue and organ parameters. The yolk sac, liver, heart and tibia weights and tibia length have been measured after the killed of chicks. The effect of treatment on hatchability, hatching weight and tibia weight, leg, beak and tibia lengths have unimportant. The yolk sac weight has lower in the injected group compared to the control group, whereas the heart and liver weight, chick and wing lengths have significantly increased with the in ovo mineral mix injection. The hatching of chicks in the injected groups have started earlier than the control group and the hatchings of these groups have been completed earlier, except for the MinKar3 group.