Kırşehir (Merkez)'in egzotik ağaç ve çalıları
Exotic trees and shrubs of Kırşehir (Center)
- Tez No: 561532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM AKTOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Kırşehir merkez ilçe sınırları içerisinde yer alan peyzaj düzenlemesi yapılmış alanlardaki odunlu bitkiler incelenerek egzotik bitki çeşitliliği tespit çalışması yapılmıştır. Bu araştırmada, bitkilerin morfolojisi, yayılışı ve peyzajda kullanılan kültür formları hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma alanı olarak 35 adet park, ana arterler üzerindeki orta refüj ve kaldırım kenarları ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarının bahçeleri belirlenmiştir. Araştırma alanı sınırları içerisinde Açık ve Kapalı Tohumlu Bitkilerin odunsu formlarından toplam 37 familyaya ait 85 cins ve 153 tür (163 kültür formu) gözlemlenmiştir. Araştırma yapılan alanlarda sıklıkla kullanılan kültür formları; kırmızı-mor yaprakları ve pembe çiçekleriyle tercih edilen Prunus cerasifera Ehrh. cv.“Pissardii Nigra”(Kırmızı Yapraklı Süs Eriği), gülü andıran katmerli çiçek yapısıyla parkların vazgeçilmezi Prunus serrulata Lindl. (Süs Kirazı), kokusu ve görünümüyle güzel bir izlenim bırakan Tilia tomentosa Moench (Gümüşi Ihlamur), çiçeklerinin güzelliği ve heybetli görünüşüyle Aesculus hippocastanum L. (Atkestanesi), uzun boyu ve geniş tacı ile Platanus orientalis L. (Doğu Çınarı) ve herdem yeşil görünüşleriyle birçok açık tohumlu kozalaklı ağaçlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exotic plant diversity was investigated by examining the woody plants in the landscaped areas within the boundaries of the central district of Kırşehir. In this research, information about morphology, propagation of plants and culture forms used in landscape are given. As a research area, a total of 35 parks, a central median and a sidewalk on the main arteries and the gardens of some public institutions and organizations were identified. 85 genera and 153 species (163 cultuvar) belonging to a total of 37 families were observed from the woody forms of the Gymnosperm and Angiosperm plants within the boundaries of the research area. Culture forms frequently used in research areas; Prunus cerasifera Ehrh. cv.“Pissardii Nigra”(Purple Leaved Plum) preferred with its red-purple leaves and pink flowers, Prunus serrulata Lindl. (Cherry Kanzan) is an essential part of the parks with its rose-like flower structure, Tilia tomentosa Moench (Silver Lime) which gives a beautiful impression with its scent and appearance, Aesculus hippocastanum L. (Horse Chestnut) with its beauty of its flowers and its majestic appearance, Platanus orientalis L. (Oriental Plane Tree) with its long and wide crown, and evergreen many conifers were identified as their appearance.