Bir kere iyonize olmuş lantan atomunun ince yapı enerji seviyelerinin incelenmesi
Investigation of fine structure energy levels of singly ionized lanthanum atom
- Tez No: 561533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA GÜZELÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; bir kere iyonize olmuş lantan (La II) atomuna ait 330 nm–1450 nm (30000 cm-1–6900 cm-1) spektral aralığında kalibre edilmiş yüksek-çözünürlüklü Fourier-Transform spektrumunda gözlenen aşırı ince yapı çizgilerinin ağırlık-merkezi dalga sayılarının doğrulukla belirlenmesi, bu çizgilere ait deneysel olarak bilinen alt-üst ince-yapı enerji seviyelerinin istatistiksel belirsizlik değerleri de hesaplanarak yüksek hassasiyetle düzeltilmesi ve revize edilmesi amaçlandı. La II spektral çizgilerinin ağırlık-merkezlerinin belirlenebilmesi için, geçişlerin alt-üst enerji seviyelerinin literatürde deneysel olarak belirlenmiş manyetik dipol A ve elektrik kuadrupol B aşırı ince yapı sabitleri kullanıldı. Bilinmeyen A&B değerleri, deneysel spektrum ile teorik spektrumların simülasyonu ile elde edildi. Analiz edilen 344 spektral çizginin ve literatürdeki dalga boyu tablolarından 81 spektral çizginin ağırlık-merkezi dalga sayıları kullanılarak, deneysel olarak bilinen 115 La II ince-yapı enerji seviyesi ilk defa bu çalışmada revize edildi. Bu seviyelerden 94'ü, 0.01 cm-1'den daha iyi hassasiyetle hesaplandı. 34 La II seviyesi için aşırı ince yapı sabitleri ilk defa bu çalışmada tahmin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; to determine accurately the center-of-gravity wave numbers of hyperfine structure lines observed in high-resolution Fourier-Transform spectra calibrated in the spectral range of 330 nm–1450 nm (30000 cm-1–6900 cm-1) of singly ionized lanthanum (La II), to correct with high accuracy and to revise of the experimentally known lower-upper fine structure energy levels of these lines taking into account the statistical uncertainty values are aimed. The magnetic dipole A and electric quadrupole B hyperfine-structure constants, determined experimentally in the literature, of lower-upper levels of the transitions have been used in order to obtain the center-of-gravity of La II spectral lines. The unknown A&B values have been evaluated by simulate of the theoretical spectrum with experimental one. 115 La II fine structure levels experimentally known have been revised using the center-of-gravity wave numbers of analysed 344 spectral lines and of 81 spectral lines in wavelength-tables in the literature for the first time in this study. 94 of them have been calculated with the accuracy of better than 0.01 cm-1. For 34 La II levels, hyperfine-structure constants have been firstly estimated in this study.