Kırşehir ilindeki besi işletmelerinde kullanılan TMR'lerin besin madde içeriklerinin belirlenmesi
Determination of the nutritional contents of TMR used in feedlot facilities in Kirşehir province
  1. Tez No: 595158
  2. Yazar: ÇAĞLAR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Kırşehir ilinde faaliyet gösteren besi işletmelerinde hayvanlara sunulan TMR'lerin besin madde içeriklerini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla, Kırşehir'in Merkez, Mucur, Akpınar, Akçakent ve Boztepe ilçelerinde toplamda 25 besi işletmesi teknik olarak ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretler sırasında, yemleme sırasında hayvanların doğrudan önüne dökülen yem tutamından (TMR) yem örnekleri alınmıştır. Yapılan yem analizleri sonunda; hayvanların yemliğine dökülen TMR'nin kuru madde, ham protein, ham yağ, ham kül, NÖM, ham selüloz, ADF, NDF, ADL ve ME (Kkal/kg) içeriklerinin sırasıyla %95.57-96.42, %10.48-11.71, %2.58-3.67, %7.25-8.85, %55.60-58.33, %16.14-22.10, %22.67-29.53, %27.00-36.13, %6.83-8.59 ve 2705-2810 Kkal/kg olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutrient contents of TMR used in fattening enterprises operating in Kırşehir province. For this purpose, a total of 25 fattening farms were visited technically in Merkez, Mucur, Akpınar, Akçakent and Boztepe districts of Kırşehir. During these visits, feed samples were taken from the feed pinch poured directly in front of the animals during feeding. As a result of feed analysis, the dry matter (KM), crude protein (HP), ether extract (HY), crude ash (HK), crude fiber (HS), ADF, NDF, ADL and ME (kkal/ kg) contents of TMR poured into animal feeders were determined as 95.57-96.42%, 10.48-11.71%, 2.58-3.67%, 7.25-8.85%, 55.60-58.33%, 16.14-22.10%, 22.67-29.53%, 27.00-36.13%, 6.83-8.59% and 2705-2810 Kcal/kg, respectively.