Ananas suyunun ekonomik verimini tamamlamış yumurtacı tavuk etlerinin tekstürel ve bazı fizikokimyasal özellikleri üzerine etkisi
The effect of pineapple juice on the textural and some physicochemical properties of hens completing their economic production cycle
- Tez No: 561534
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada ekonomik yumurta verimini tamamlamış tavuk göğüs, baget ve but etlerinin tekstürel ve bazı fizikokimyasal özellikleri üzerine ananas suyunun etkileri belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan göğüs, baget ve but etleri farklı sürelerde (0, 40, 80, 120 ve 160 dk) ananas suyu ile marine edildikten sonra pişirme kaybı, su tutma kapasitesi gibi çeşitli teknolojik özellikleri, renk, pH gibi fizikokimyasal özellikleri, tekstürel ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Marine edilmiş göğüs etlerinin pH değerleri; 5.77, baget etlerinin 6.09, but etlerinin 6.18 olarak tespit edilmiştir. Marinasyon uygulanmamış et örneklerinin pH değeri 6.24 olarak ölçülürken, 160 dakika marine edilen örneklerin pH değeri 5.76 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of pineapple juice on the textural and some physicochemical properties of hens comleting their economic egg production cycle breast, drumstick and thigh meats were investigated. The breast, drumstick, thigh meats used in the study were investigated in terms of various technological properties such as cooking loss (CL), water holding capacity (WHC), physicochemical properties such as color, pH, textural and sensory properties after marinating with pineapple juice at different times (0, 40, 80, 160). The pH values of marinated breast meats were found to be 5.77, 6.09 for drumstick and 6.18 for thigh. The pH value of untreated meat samples was found to be 6.24, while the value of pH values of marinated samples for 160 minutes was 5.76.