Batı Trakya Müslüman/Türk azınlığın sorunları ve vatandaşlık/ vatansızlık sorunu
Western thrace Muslim / Turkish minority problems and citizenship / statelessness problem
- Tez No: 561566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SABRİ ÇELİKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Batı Trakya Müslüman/ Türk azınlığının sorunları ve vatandaşlık/ vatansızlık sorunu isimli bu çalışmada, azınlık tanımlamaları yapılmış, azınlık türleri ile birlikte azınlıkların korunması incelenmiştir. Lozan Barış antlaşmasında azınlıkların durumu ve Batı Trakya Türk azınlıkların hakları normatif bir biçimde ele alınmıştır. Batı Trakya'nın önemi, Türk-Yunan İlişkileri ekseninde incelenerek, Yunanistan'ın Batı Trakya Türklerine karşı tutumu anlatılmıştır. Batı Trakya azınlıkları ile ilgili tek ve çok taraflı anlaşmalar çerçevesinde hukuki statüsü ortaya konulmuştur. Batı Trakya azınlıklarının sorunları(eğitim, ekonomi, inanç özgürlüğüne dair ihlaller, müftülük sorunu, etnik kimliğin inkârı, siyaset, basın özgürlüğü ihlalleri, demografik baskılar, vatandaşlıktan çıkarma) ve genel durum anlatılmış, özellikle vatandaşlık yasası ve 19. Maddenin uygulanması ve mevcut durum incelenmiştir. Vatandaşlık yasasının etkeniyle gelişen vatansızlık durumu ele alınmıştır. Durum insan hakları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudycalledtheproblems of Western Thraceminorityandthe problem of citizenship / statelessness, minoritydefinitionsweremadeandtheprotections of minoritiesalongwiththeminoritytypeswereexamined. Thestatuses of minorities in theLausannePeaceTreatyandtherights of Western ThraceTurkishminoritieshavebeendealtwith in a normativemanner. Theimportance of Western Thracewasexamined in theaxis of Turkish-Greekrelationsandtheattitude of Greecetowards Western ThraceTurkswasexplained. The legal status of Western Thraceminorities has beenlaiddown in theframework of singleandmultilateralagreements. The problems of Western Thraceminorities. These education, economy, violations of freedom of religion, the problem of mufti, and denial of ethnicity, politics, pressfree domviolations, demographic pressures, and deprivation of citizenship and general situationareexplained, especiallythelaw of citizenshipandapplication of Article 19 andthecurrentsituationareexamined. Thestatus of statelessnessdevelopedbythelaw of citizenship is discussed. Thesituationwasevaluated in terms of humanrights.