Optimization in metalic underground mine design
Yeraltı metalik maden tasarımı optimizasyonu
- Tez No: 561567
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yeraltı madencilik yöntemleri ile üretilen metalik madenlerin değerlerinin artırılmasına yönelik olarak sezgisel ve kesin yaklaşımlar kullanılarak geliştirilen optimizasyon yaklaşımları, son 20 yıl içerisinde uygulanmaktadır. Ancak, evrensel olarak kabul edilmiş optimum çözüm başarılamamış olması nedeni ile bu yüksek lisans tezi, desandre veya rampa ile ulaşılan cevher rezervlerine maden hazırlıkları perspektifinden optimizasyon yaklaşımı sunmaktadır. Kuzey-güney ve doğu-batı yönlerinde çalışan algoritmada cevher kütlesi jeolojik ve ekonomik bilgiler içeren küçük bloklara ayrılmıştır. Bloklar daha sonra rampanın lokasyonunu belirleyecek yüksek mineral içeriklerine göre incelenmiştir. Sınır tenörle sınırlandırılmış her bir bloğa ulaşılırken elde edilen galeri ve rampa açma, delme ve cevher nakliye maliyetleri birleştirilerek, karı maksimize eden pano oluşturulması amacıyla kullanılmıştır. Bunun yanında, panolar cevher yatağının tamamında izin verilen seyrelmeyi sağlayacak istenilen boy, en ve yüksekliğe bağlı değişken boyutlarda oluşturulabilir. Son olarak, algoritma, iki gerçek metalik maden yatağında, Surpac ve Excel yazılımlarının görsel ve kantitatif analizleri yardımları ile kullanılmıştır. Yaklaşım, geçmiş literatürde ortaya çıkan sorunlardan bazılarına çözüm bulmuş pratik güvenli sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Optimization efforts to increase the value of metallic minerals extracted by underground mining methods have been mostly implemented for the past 20 years using both rigorous and heuristic approaches. Yet, the global optimal solution has not been achieved and consequently, this thesis approaches optimization from mine development perspective considering that the orebody reserve is accessed by a decline or ramp. In the algorithm which works for North-South and East-West direction, orebody is divided into small blocks, which contain geological and economic information. Blocks are then examined to determine the position of high mineralization, which depicts the position of a ramp. While applying ramp and drives development cost, drilling and material transportation costs, each block is accessed and aggregated to form stopes that maximize profit per tonne of ore constrained by cutoff grade. Moreover, stopes have a variable dimension with allowable length, width and height to cover the entire parts of the reserve at a given position constrained by permissible dilution. Finally, the algorithm is used in two real metallic ore posits with the help of visualization and quantitative analysis software such as Surpac™ and Excel. The approach produces practical results and with significant confidence, overcomes some of the challenges raised from past literature.