Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumlarının çocuklardaki obsesif kompulsif belirtiler ve umut düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between parents child rearing attitudes' children's obsessive-compulsive symptoms and hope levels
- Tez No: 561583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumlarının çocuklardaki obsesif kompulsif belirtiler ve umut düzeyleri ile ilişkisini ortaya koymak, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre nasıl farklılaştığını incelemek ve çocuklardaki obsesif kompulsif belirtilerin umut düzeyiyle ilişkili bir değişken olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Balıkesir ilinde yaşamakta olan ve rastlantısal olarak seçilen 12-16 yaş arasındaki 260 çocuk ve ebeveynleri araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada 'Sosyodemografik Bilgi Formu' katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, 'Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği' ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumlarını, 'Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi' çocukların obsesif kompulsif belirtilerini, 'Çocuklarda Umut Ölçeği' çocukların umut düzeylerini ölçmek için uygulanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde IBM SPSS v.21 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında ebeveynleri demokratik tutum ve eşitlik tanıma yaklaşımını benimseyen çocukların umut düzeylerinin yüksek olduğu görülmektedir. Ebeveynleri aşırı koruyucu annelik veya demokratik tutum ve eşitlik tanıma yaklaşımını benimseyen çocukların obsesif kompulsif belirtilerden ruminasyon düzeylerinin yüksek olduğunu saptanmıştır. Annenin ev kadınlığı rolünü reddetme tutumunu sergilediği ailelerde çocukların obsesif kompulsif belirtilerden kontrol etme, kuşku ve ruminasyon düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Obsesif kompulsif belirtilerden temizlik alt boyutunun yüksek olduğu çocuklarda umut düzeyinin arttığı, kuşku ve ruminasyon alt boyutlarının yüksek olduğu çocuklarda ise umut düzeyinin azaldığı görülmektedir. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumlarının çocuklardaki obsesif kompulsif belirtiler ve umut düzeyleri ile ilişkisi ve çocuklardaki obsesif kompulsif belirtilerin umut düzeyiyle ilişkisi incelenmiş ve yapılan çalışmada hipotezleri destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, önceki bulgular ışığında başka uygulamalara da yol gösterecek şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared to determine the relationship between parents' child rearing attitudes' children's obsessive compulsive symptoms and levels of hope, examine how these variables differ according to demographic variables and determine if obsessive compulsive symptoms in children have a relationship with the level of hope. 260 children between 12-16 years old and their parents living in Balikesir were randomly chosen as sample of the research. Research includes personal information sheet about the demographic information for participants,“Parental Attitude Research Instrument”for measurement of parents' child rearing attitudes,“Maudsley Obsessive Compulsive Inventory”to measure obsessive compulsive symptoms of children and“Children's Hope Scale”to measure children's levels of hope. IBM SPSS v.21 package program was used in the evaluation and analysis of the collected data. The results show that levels of hope are high in children whose parents adopt democratic attitude and equality approach. It was found that the children whose parents presented overprotective motherhood or adopted a democratic attitude and equality approach had high rumination levels in obsessive compulsive symptoms. Our results revealed that the control, suspicion and rumination levels of the children were higher in the families in which the mothers rejected the role of being a housewife. It can be seen that the level of hope increased in children with high cleaning obsessive compulsive symptoms, and the level of hope was lower in children with suspicion and rumination sub-dimensions. The results of the study supported the hypothesis. The results of the research were discussed in the light of the previous findings in order to establish guidance for other researches.