Vural Bahadır Bayrıl'ın şiiri
Vural Bahadir Bayril's poetry
- Tez No: 561593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TOPDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Vural Bahadır Bayrıl'ın Şiiri adlı bu tez çalışması; 1980 sonrası Türk şiirinin Doğu ve Batı kaynaklarından beslenen, geleneğe bağlı çizgisinin önemli isimlerinden biri olan Vural Bahadır Bayrıl'ın şiir anlayışını bütüncül bir bakışla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Vural Bahadır Bayrıl'ın hayatı; aile, eğitim, iş ve sanat merkezli incelenerek 1980 sonrası kültür dünyası ve şairin dört eseri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Şiir Anlayışı adlı ikinci bölümde, şairin poetikası, öncelikle kendi eserlerinden istifade edilerek şiir ve şair merkezli ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise imge kavramının tarihi gelişimi hakkında teorik bilgilerin verilmesinin ardından Bayrıl'ın şiirlerinde kullandığı imgelerden söz edilmiş; baskın imgelerden olan kadın, çocuk ve zaman imgeleri Türk şiirindeki yeri ve önemiyle birlikte detaylıca analiz edilmiştir. Ayrıca şiirinde kullandığı yapı çeşitleri örnekleriyle beraber incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis named as Vural Bahadır Bayrıl'ın Şiiri; Vural Bahadir, one of the important figures of the tradition-bound line of Turkish poetry after 1980, aims to reveal the poetic understanding of Bayrıl. In the first chapter, Vural Bahadır Bayrıl's life and his works were analyzed. In the second chapter, the poet's poetics was tried to be analyzed based on poems and poets by using his own works. Finally, in the third chapter, after giving the theoretical information about the historical development of the image concept, the dominant images used by Bayrıl in his poems were mentioned and the images of women, children and time were analyzed in detail with their place and importance in Turkish poetry. In addition, the types of structures used in his poetry were examined along with examples.